Reklama

Reklama

Oddział ciąży powikłanej znika z Kutna. Prezes: ''Robimy to, żeby ratować szpital!''

Opublikowano: pon, 16 gru 2019 19:23
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia To już niemal pewne. Oddział Ciąży Powikłanej w kutnowskim szpitalu prawdopodobnie przestanie istnieć wraz z nadejściem 2020 roku. Władze szpitala i powiatu mówią o konieczności podjęcia takich działań, personel placówki i związki zawodowe nie szczędzą gorzkich słów.

Reklama

W szpitalu wdrażany jest program naprawczy, który powstał na podstawie audytu. Celem jest uratowanie placówki przed całkowitą finansową katastrofą. Sprawą zainteresował premiera Morawieckiego jeden z posłów (KLIK), pod lupę wzięli ją także nasi koledzy z Radia Łódź (TUTAJ).

Związkowcy: „To zwijanie działalności!”

Wiele emocji wzbudza likwidacja Oddziału Ciąży Powikłanej, która jest już w zasadzie przesądzona.

- To nie jest rozwój szpitala, a zwijanie działalności i obniżanie jakości usług. W związku z powyższym zwróciliśmy się do organu założycielskiego i próbowaliśmy przekonać radnych co do naszych racji. I tak już mamy do minimum ograniczoną załogę – mówi Zbigniew Kubiak z „Solidarności” kutnowskiego szpitala w rozmowie z Radiem Łódź.

- Na co trzecią ciężę nakłada się powikłanie, więc ilość porodów u nas bardzo spadnie, ponieważ będziemy obsługiwały wyłącznie fizjologię. Obecnie mamy ok. 60 porodów miesięcznie. Ta liczba może spaść do 20 porodów na miesiąc – dodaje jedna z położnych.

Jak w rozmowie z RŁ mówi starosta kutnowski, Daniel Kowalik, szpital jest w opłakanej sytuacji finansowej.

- Niepodjęcie żadnych ruchów wpływających na poprawienie płynności finansowej spółki doprowadzi do zamknięcia całego szpitala. Ta restrukturyzacja, która została zaproponowana i rozpoczęto jej wdrażanie, nie jest kwestią usuwania czy zamykania jakichkolwiek oddziałów lub ograniczania dostępu do świadczeń medycznych. To sytuacja, w której ratujemy funkcjonowanie całego szpitala – mówi D. Kowalik.

„Nie możemy nic nie robić!”

W podobnym tonie wypowiada się prezes szpitala Andrzej Pietruszka. W rozmowie z nami mówi:

- Jeżeli chodzi o OCP to nie jest to żaden samodzielny oddział w ramach struktur oddziału ginekologiczno-położniczego. To jest jakby odcineczek w ramach tego oddziału. To należy traktować jako rzecz, która może być, ale nie musi. OCP przy drugim stopniu referencyjności też wcale nie musi funkcjonować, u nas w Kutnie to było. OCP w rejestrze wojewody w ogóle nie figuruje jako obszar oddziału ginekologiczno-położniczego – mówi nam Andrzej Pietruszka.

Prezes szpitala przypomina, że placówka w tym roku poniosła olbrzymi koszt w związku z wyrokiem sądu, na mocy którego trzeba było wypłacić gigantyczne odszkodowanie (pisaliśmy o tym W TYM MIEJSCU).

- Trzeba umieć się tego wystrzegać i zapobiegać takim błędom w przyszłości. Ten błąd popełniono w majestacie funkcjonowania oddziału ginekologiczno-położniczego o drugim stopniu referencyjności. Wydaje mi się, że nie mając drugiego stopnia zmniejszamy ryzyko zdarzeń niepożądanych i błędów w ramach odpowiedzialności cywilnej – dodaje A. Pietruszka.

Wszystko w rękach NFZ

Jak ustalił Piotr Krysztofiak z Radia Łódź, do Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynął już wniosek o zmniejszenie referencyjności szpitala z poziomu drugiego na pierwszy.

- Jeżeli taka zgoda zostanie wyrażona, to od 1 stycznia ciąże powikłane będą mogły być rozliczane nie w kutnowskim szpitalu, tylko w szpitalach, które są na drugim stopniu referencyjnym. Dla pacjentek oznacza to, że jeżeli są w ciąży, o której wiedzą, że jest powikłana, będą mogły korzystać z porodów w którymś z ośrodków na drugim lub trzecim stopniu referencyjnym (np. Zgierz albo Łódź - dop. red.) – mówi dla RŁ rzecznik NFZ w Łodzi, Anna Leder.

W podobnym tonie wypowiada się prezes Pietruszka.

- Według mnie nie likwidacja OCP nie będzie miała żadnego znaczenia, ponieważ jeżeli zdarzy się taka sytuacja, że dojdzie do ciąży powikłanej, to taka ciąża powikłana zostanie skierowana przez poradnię lub przez oddział do wyższego ośrodka referencyjności. Z ciążą zawsze bywa tak, że mamy nadzieję, że nie będzie problemów. A one zawsze mogą się pojawić, może np. dojść do nagłego porodu. Jeżeli to będzie powikłana ciąża i powikłanie u noworodka, wówczas taki noworodek będzie przewożony specjalnym transportem do ośrodka o wyższej referencyjności – wyjaśnia Andrzej Pietruszka.

Całe zamieszanie z porodówką – jak mówi prezes – wynika ze strat generowanych przez oddział. Mowa tutaj o ok. 3 milionach złotych w skali roku. To mniej więcej połowa strat generowanych przez placówkę w tym samym okresie. Po zmianach, o których mówi prezes, strata zostanie zmniejszona o ok. 1.3 mln. zł.

- Nie można stać z założonymi rękoma. To marnotrawstwo, wyrzucanie pieniędzy w błoto. Trzeba dokonać pewnych zmian organizacyjnych i restrukturyzacyjnych po to, żeby poprawić sytuację – podkreśla prezes kutnowskiej lecznicy.

Przypomnijmy, że w tej sprawie pojawiła się internetowa petycja, której autorzy sprzeciwiają się likwidacji OCP w Kutnie (KLIK).

Ponad 40 osób traci pracę

W rozmowie z A. Pietruszką dowiadujemy się także, że pracę w szpitalu stracą 42 osoby. To oczywiście spotyka się ze sprzeciwem związków zawodowych czy położnych.

- Doskonale rozumiem postawę położnych i związków zawodowych, ale działania naprawcze muszą być podejmowane. Na ich miejscu pewnie podobnie bym się zachowywał. Ale ja jestem po drugiej stronie. Staram się robić to, co jest racjonalne dla szpitala i dla mieszkańców – podkreśla Pietruszka.

Większość spośród wspominanych 42 osób odejdzie ze szpitala na mocy rozwiązania umowy za porozumieniem stron.

Planowany jest także m.in. kredyt konsolidacyjny w Banku Gospodarstwa Krajowego. Szpital stara się o 22 mln zł.

Prezes dodaje, że wyjście z zapaści finansowej i poprawa jakości funkcjonowania szpitala ma także ogromny wpływ na to, jak lecznica jest postrzegana w oczach społeczeństwa.

Po naszej publikacji Zarząd Powiatu wystosował oświadczenie, w którym zarzuca nam wprowadzanie opinii publicznej w błąd. Publikujemy ją TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (50)
 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  Dd

  MIASTO nieprzyjazne młodym młodzież wam ucieknie bo przecież stare kobiety nie rodzą tak często dzieci jak młode

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

   rocznik 87

   A czy inne oddziały se mniej ważne ,że o nie nie walczycie?Przecież też się zestarzejecie , a może nie?

 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  Tomasz

  Zamknąć ten szpital w cholerę. Nie pasują pielęgniarki, ratownicy lekarze. Bo ta ma paznokcie zrobione, a nic nie robi, ta chodzi w koło i udaje, że pracuje. Ten lekarz zły, ten niedobry. Ten ratownik nie jest nianią, bo szybka pocięła rękę i trzeba było pogotowie wzywać, bo by umarł natychmiast i sam nie ruszył dupy by pojechać do SOR. A w tym cza... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +4 / -4

   ET

   Jak na razie to tutaj przyjeżdżają lekarze z Łodzi, Gostynina i jeszcze odleglejszych miast bo mówią ,że tu można odpocząć, a gdzie indziej to nawet się spóźni c nie można. Mam pytanie gdzie wszyscy byliście jak zamykali urologię , okulistykę , jak oddawali w prywatne ręce laboratorium, rentgen,jak likwidowali poradnie rehabilitacy... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +4 / -4

  rodzina

  "Na co trzecią ciężę nakłada się powikłanie, więc ilość porodów u nas bardzo spadnie, ponieważ będziemy obsługiwały wyłącznie fizjologię.-powiedziała położna" Pani położna jak nie będziecie rob ić cięć na żądanie to zmniejszy się wam liczba ciąż powikłanych, chba pani wie o czym napisałam?

 • 2 lata temu | ocena +9 / -9

  Zza miedzy

  Cwany gość. Zaora Kutno i wróci do królewskiej Łęczycy... Hahaha Hahaha

 • 2 lata temu | ocena +10 / -10

  Ja

  Zamknąć ten oddział bo wstyd i położne co mają pazury porobione i łażą jak święte krowy a co nie Poprosić to wielka łaską odp wreszcie może się do uczciwej pracy wezmą a nie kawka i ploteczki brawo starostwo

  • 2 lata temu | ocena +4 / -4

   lolo

   po zamykać, wystarczy zmienić personel skoro ten nic nie robi.

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  lo

  a przed wyborami wszystko wiedzieli szpital uratowac to dla nich pestka dobrze sztur powiedzial ze to potomkowie chlopow folwarcznych

 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  A.

  Ani zamykanie oddziałów, ani łączenie oddziałów, ani zwalnianie pracowników niskiego i średniego szczebla nie da oszczędności. Dlaczego? Szpital ma potężny dług. Dług od którego co miesiąc idą odsetki. Nawet zamykając wszystkie oddziały i zwalniając wszystkich pracowników starostwo nie będzie w stanie spłacić tych... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +7 / -7

   ?????????????

   Może nie wiesz ,ale tan szpital był już oddłużony do zera i co? Gdzie byli zarządzający zarówno szpitalem jak i starostwem?Gdzie byli radni , starostowie , prezesi , parlamentarzyści? Gdzie byliście bo przecież o sytuacji doskonale wiedzieliście .

 • 2 lata temu | ocena +12 / -12

  .

  Co z osobami które pracują na OCP? Zostaną wyrzucone. A kobiety które będą rodzic mają jeździć taki kawał żeby urodzić dziecko? Świat powinien zacząć sprzyjać kobietom, a nie całe życie utrudniać. W Kutnie jest dużo kobiet które decydują się rodzic w Kutnowskim szpitalu, i nie tylko. Kobiety z różnych części Polski też p... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  ant

  I tak to władze powiatu naprawiają szpital, przez zamykanie oddziałów? nie potrafiąc właściwie spożytkować dotacji miasta Kutna (bo nie potrafią rozliczyć się z jednego roku a proszą o wsparcie na kolejny),a może niech Krośniewice, Żychlin, Strzelce, Łanięta się dorzucą, tam przecież bliżsi im rządzą ! Gdzie te dotacje państwowe starosto? E... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  lolek

  W środę 18 grudnia b.r., o godz. 18, przed Sądem Rejonowym w Kutnie, podobnie jak przed wieloma sądami w Polsce, odbędzie się WIEC POPARCI dla , jedynie słusznej partii - Z PRAWEM na BAKIER i jej jedynie słusznej linii politycznej dotyczącej dyscyplinowania sędziów. Zamiast przemówień, odbędzie się chóralne wykonanie ... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +3 / -3

   Mateusz

   "Trzeba było na własnej d... odczuć co się w sądach wyprawia i rozum wrócił na właściwe miejsce czyli do tego co się na szyi nosi? "Znalezione w sieci dotyczące J. Śpiewaka , ale was też będzie dotyczyło jak się zetkniecie a tymi o których tak walczycie czego wam szczerze życzę

  • 2 lata temu | ocena +4 / -4

   tolo

   To tylko kwestia nieodległego czasu . Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują , że - DługoPiS (koloru brunatnego) - JUŻ NIE PORZĄDZI

 • 2 lata temu | ocena +15 / -15

  Ojciec

  Masakra ,dziekuje lekarzom za troje szczęśliwie urodzonych przez cc dzieci,wspaniały oddzial lekarze,położne,salowe.Kutno miasto które umiera wystarczy przejść się zrujnowaną królewską

 • 2 lata temu | ocena +32 / -32

  M

  Zlikwidujcie niepotrzebne urzędy i armię zbędnych urzędników, bo i tak nic u was sie nie da załatwić. Oszczędności zaraz się znajdą

  • 2 lata temu | ocena +15 / -15

   hue hue

   Jaruś nie wie jak wycofać się z programu pińcet plus aby nie zrobić buntu w społeczeństwie więc za chwile zacznie likwidować w całej Polsce oddziały położnicze

 • 2 lata temu | ocena +14 / -14

  Ja

  Ja z dawno powinni zamknąć ten oddział bo on tylko straszy to może ci co tak krzyczą żeby został niech się zobowiąza do utrzymywania go za wszelką cenę brawo panie starosto i oczywiście cała rada słyszą decyzja tak trzymac

 • 2 lata temu | ocena +21 / -21

  wyborca

  No - długiej kadencji na tym stanowisku p. Prezesowi nie wróżę za jego sukcesy na tym stołku.Odprawa już nie dlugo.

 • 2 lata temu | ocena +23 / -23

  hihi

  Narzekacie na płace lekarzy czy takich pseudo prezesików. Bajer Full za 3 piosenki na Sylwestra pod Giewontem odetnie kupon o wartości 580 tysięcy. Jak się bawić to się bawić, podatnik zapłaci aby prezes Kurski się bawił z ruskim szampanem pod sceną. Może i nasza pisowska władza pojedzie poskakać przy majteczkach w kropeczki :-)

 • 2 lata temu | ocena +23 / -23

  złodzieje!!!

  Jeśli dziecko nie urodzi się w Kutnie to wsadźcie sobie potem te śpiewki z "różaną rodziną" w d...

  • 2 lata temu | ocena +11 / -11

   brak słów

   Różana Rodzina to program miejski, natomiast oddział został zlikwidowany przez starostwo powiatowe.

   • 2 lata temu | ocena +23 / -23

    Ech

    I pomyśleć że gdy starostwa w Kutnie nie było, tak szpital żył dobrze. W chwili gdy się pojawiło, tak szpital kuleje. Nie potrafią sobie radzić, to albo likwidacja całego starostwa albo oddanie szpitala pod władze miasta. Tak jak to jest w większych miastach - szpitalami zarządza miasto.

 • 2 lata temu | ocena +24 / -24

  Koryto

  Pisiory pisiorki czas operacyjny się kończy. Najpierw dają 500 żeby rodzić dzieci a potem zamykają OCP

 • 2 lata temu | ocena +16 / -16

  kama

  pozwalniać pseudo derektorów i kerowników, oraz lekarzy na kontrakty co zarabiają kupe kasy za spanie na dyżurach, .

 • 2 lata temu | ocena +20 / -20

  A.

  Aby WSZYSTKIE szpitale w Polsce spłaciły długi potrzeba 17.5 miliarda złotych. Dzięki temu szpitale by co miesiąc się nie zadłużały przez same odsetki. No ale po co przeznaczyć pieniądze na ratowanie szpitali, skoro lepiej rozdawać co rok 40 miliardów na program pińcet plus i 9 miliardów na emerytura plus, co przy dwóch dodatko... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +7 / -7

   Vfdgg

   Szpitale trza było ratować i w nie inwestować ns początku transformacji.Ale nie najpierw trza było nakrasc i się nachapac, a teraz larum, że szpitale zadłużone, trzeba było nie zadłużac, to komuchy rządziły przez te wszystkie lata,więc do kogo teraz pretensje?do siebie?

   • 2 lata temu | ocena +6 / -6

    A.

    Dlatego teraz odkładaj pińcet plusa aby móc później wydać na prywatną opiekę zdrowotną. Teraz aby nachapali się nieliczni ( 1.7 miliona rodzin ) musi płacić im za to pozostałe społeczeństwo ( 18 miliona rodzin ). Więc zamiast wydawać na markowe ciuszki, większe ilości żarcia powodując otyłość u dzieci czy ekskluzywne wakacje nad Bałty... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +23 / -23

  Ech.

  Ratowanie szpitala według obecnej władzy: zamykanie oddziałów i zwalnianie niskiego i średniego szczebla pracowników. Za to zostawiamy Prezesa, kilku dyrektorów ( a to od spraw ekonomicznych, a to od spraw lekarskich itp itd ) + masę pracowników administracyjnych. Dodatkowo zamiast zatrudniać lekarzy na pełen etat gdzie ... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +11 / -11

  rycho

  TRZEBA INWESTOWAĆ W PRZYSZŁOŚĆ - starosta Kowalik i rządząca powiatem jedynie słuszna opcja polityczna, prowadzi słuszną, pro demograficzną politykę, Pozyskane środki finansowe z zamknięcia oddziału ciąży powikłanej, rządzący powiatem PiS przeznaczy nie na balangi i swoje nagrody a na zakup dodatkowych lodówek - chodzi oczywiści... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +10 / -10

   Ech

   Przyszłość według takich ... ( nie będę wulgarny, bo szkoda nerwa ) to likwidacja Państwowych oddziałów finansowanych ze składek NFZ i tworzenie prywatnych sektorów za które każdy obywatel będzie płacił pieniążki. Oczywiście zostawiając obowiązkowe składki. Bo w końcu w jakiś sposób trzeba finansować programy socjalne. M... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +12 / -12

  Mm

  Dlaczego szpital nie jest ubezpieczony od błędów lekarskich .. masakra jakaś to nie jest ich pierwszy błąd lekarski ale gratuluje ludziom którzy wygrali sprawę tylko szkoda że tyle osób ucierpi za błąd jakiegoś konowala .. choć podejście lekarzy na OCP ma wiele do życzenia..

  • 2 lata temu | ocena +9 / -9

   pacjentka

   Szpital wypłacił ogromne odszkodowanie, za bład jakiegoś jak pisze Mm tzw. konowała, a jakie konsekwencje finansowe i karne otrzymał ten tzw. konował.

 • 2 lata temu | ocena +22 / -22

  emeryt

  No i pojawił sie następny Uzdrowiciel Kutnowskiego szpitala Super Prezes!! Panie Joński gdzie pan jest, oddział nam zamykają!!! Obiecał pan że szpital będzie uratowany.

  • 2 lata temu | ocena +14 / -14

   hihi

   Ciekawe ile dostanie odprawy za kilka miesięcy rozwalania szpitala... bo może być to kolejny rekord

 • 2 lata temu | ocena +10 / -10

  Artur

  Albo zamkną OCP albo cały szpital, wybór jest prosty.

 • 2 lata temu | ocena +15 / -15

  Seba

  Według mnie jest to efekt znacznego wzrostu zadłużenia szpitala za rzadów Debicha. A obecny zarząd wypija naważone przez niego piwo.

  • 2 lata temu | ocena +8 / -8

   Ech

   Szpital w dołku już był zanim Kłopotoś był u władzy. Gdy do niej doszedł to poszło jak domek z kart, a kolejni tylko to pogłębiali. Teraz nie ważne kto będzie to w chwili gdy na ratowanie długu będzie zaciągany kolejny dług ( czyt. kredyt ) szpital nigdy nie wyjdzie na zero. Władza szpitala zamiast starać się od Państwa na dotację która by s... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  xyz

  #tematdlauwagi

 • 2 lata temu | ocena +14 / -14

  pacjentka

  "nie mając drugiego stopnia zmniejszamy ryzyko zdarzeń niepożądanych i błędów w ramach odpowiedzialności cywilnej " Serio? Nie mając w ogóle szpitala takie ryzyko odpowiedzialności w ogóle spada do zera więc może od razu cały szpital zamknąć?

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

   Natasza

   Zgadzam sie pacjentka. Zamknąć i tak konowaly palca złożyć nie umieją a co mówić o ratowaniu życia lekarze warte jak ratownik medyczny taki Kędzior z wąsem ciemny blondyn as bylem świadkiem zderzenia jak chłopakowi pękła szyba pociela cała rękę jego odzywki to czlowiek do psa ma wiecej szacunku jak on do pacjeta on jest ratownik medyczny a n... Rozwiń