Reklama

Reklama

Odra, koklusz, tyfus... Sto lat temu Kutno też walczyło z chorobami zakaźnymi!

Opublikowano: 26 marca 2020 10:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Drożyzna, przerwy w dostawie prądu, choroby zakaźne - brzmi znajomo? Otóż wszystko to działo się w naszym mieście dokładnie sto lat temu. Wieści z przełomu marca i kwietnia 1920 roku, wprost z Tygodnika Kutnowskiego, przekazuje Kutnowskie Towarzystwo Historyczne.

Reklama

Co prawda mieszkańcy Kutna nie mierzyli się z zagrożeniem pandemią, lecz choroby zakaźne równie mocno dawały się im we znaki. Wśród dzieci grasowały: ospa, odra i koklusz. Ponadto zwiększała się liczba zachorowań na tyfus. Zakażenia nie były jedynym wspólnym mianownikiem lat '20 XX i XXI wieku.

Sto lat temu kutnianie także musieli zbroić się w cierpliwość w związku z przerwami w dostawie prądu. Ówczesne przerwy nie były jednak dziełem Energii, a po prostu... braku węgla, z którym borykała się elektrownia.

A ceny? O ból głowy przyprawiały kutnian myśl o tym, ile zapłacić trzeba za... kostkę masła. Skąd to znamy? Jakby tego było mało, do szewskiej pasji doprowadzały mieszkańców problemy z łącznością telefoniczną,

Co jeszcze działo się w Kutnie dokładnie sto lat temu? Więcej dowiecie się ze zdjęć w poniższej galerii. Miłej lektury!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)
 • rok temu | ocena +1 / -1

  00

  co by nie było w tym kutnie ale ja kocham Jolke a to jest trudny przypadek. kurcze chyba wiesz o kogo chodzi bo rozmawjalismy nie dawno

 • rok temu | ocena +2 / -2

  Bądźmy lepsi dla siebie

  Jaki wniosek?! Znów dostaliśmy lekcję :) tym razem w koronie, ale czy my jako społeczeństwo jesteśmy lepsi, odpowiedzialni i moralni? Może powinniśmy się zastanowić i na dobre znaleźć szczepionke na NIEMORMALNOŚĆ zakaźna obawiająca się brakiem: szacunku, kultury wzajemnej, godnego traktowania, bezpieczeństwa i dbałości dla siebie i innych. Kutnianie my możemy być lepsi, hm my musimy być lepsi. Zaszczytem jest mieszkać nam w naszym mieście?! Pytanie ile my daliśmy naszemu miastu?! KUTNO, KUCIENKO sama nazwa zobowiazuje!!!! Działajmy serduchem :)

 • rok temu | ocena +6 / -6

  leon

  Historia lubi się powtarzać .

  • rok temu | ocena +2 / -2

   ola

   Są w magistracie?

 • rok temu | ocena +5 / -5

  mieszczanin

  Nie mylić miasta KUTNO dworusami z folwarków Adamowice, Majdany itd.