Rada ustaliła, że do spółki mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 grudnia 1996 roku o gospodarce komunalnej. Według niej kandydat na członka zarządu był zobowiązany spełniać podstawowe kryteria, jakie nakładały przepisy prawa cywilnego, spółek handlowych oraz przepisy rejestrowe i karne - m.in. musiał posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, przez ostatnie 5 lat nie mógł być karany za określone w przepisach przestępstwa, a także nie mógł pełnić funkcji w zarządzie, jeśli sąd orzekł wobec niego zakaz zajmowania określonego stanowiska/wykonywania określonego zawodu lub zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.
Jacek Sikora jako kandydat na członka zarządu MZK spełnił wyżej wskazane kryteria i od 25 września 2012 roku pełni rolę prezesa spółki.
- Wobec wątpliwości Stowarzyszenia Kutno Plus (wnioskującego o odwołanie - dop. red.) rada wskazuje, że zmiana przepisu (wg której prezes zarządu spółki musi posiadać wyższe wykształcenie) zaczęła obowiązywać od dnia 1 stycznia 2017 roku i odnosi się do kandydatów na członków zarządu spółek komunalnych, a nie do osób, które w dacie wejścia w życie nowej regulacji prawnej, pełniły mandat reprezentantów spółek komunalnych. Powyższe oznacza, że pan Jacek Sikora do czasu wygaśnięcia pełnionego mandatu prezesa zarządu spółki nie ma obowiązku legitymować się wyższym wykształceniem - czytamy w uzasadnieniu.
Dopiero po wygaśnięciu mandatu obecnego prezesa (a że powołany jest na czas nieokreślony, musiałby zostać np. odwołany) rada nadzorcza będzie zobligowana stosować nowe kryteria.