Reklama

Opiekun osób starszych – rola i predyspozycje zawodowe

Opublikowano:
Autor:

Opiekun osób starszych – rola i predyspozycje zawodowe - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia

Świadczenie usług pomocy domowej i opieki na rzecz osób starszych jest pod wieloma względami zajęciem szczególnym, wiążącym się z odpowiedzialnością za osobę niesamodzielną. Opiekunka musi starać się wykonywać swoje obowiązki bardzo rzetelnie, nie podejmując się zadań, które do niej nie należą. Podopieczny i jego bliscy mają prawo wiedzieć, czego mogą od nas wymagać i jakie ich oczekiwania możemy spełnić. Jak najdokładniejsze ustalenie zasad współpracy z seniorem i jego rodziną pozwoli uniknąć wielu nieporozumień.

Rolą opiekuna jest przede wszystkim wsparcie bliskich w opiece nad seniorem poprzez prowadzenie domu i towarzyszenie seniorowi w życiu codziennym. Wszystkie czynności pielęgnacyjne i opiekuńcze nie mogą zajmować więcej czasu, niż czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego podopiecznego i z zapewnieniem mu towarzystwa.

Zawód ten cieszy się coraz większą popularnością, ale doświadczenie uczy, że nie każda osoba może podjąć się opieki nad osobami starszymi.

Empatia i sympatia dla osób starszych

Opiekunka powinna posiadać łatwość zrozumienia i wczuwania się w emocje podopiecznego i jego bliskich, lecz nie ulegać im. Ludzie, którzy boją się starości lub z jakiegoś innego powodu nie lubią osób starszych, nie będą w stanie należycie służyć pomocą i opieką takim osobom.

Cierpliwość

Jeśli opiekunka jest niecierpliwa, w wielu sytuacjach szybciej i bez potrzeby będzie się denerwować, a napięcie będzie udzielało się podopiecznemu ze szkodą dla obu stron. Brak tej cechy jest poważnym przeciwwskazaniem do zajmowania się osobami starszymi.

Łatwość adaptacji i nawiązywania kontaktów

Opiekunka musi mieć zdolność do szybkiego przystosowywania się do nowych warunków. W domu każdego podopiecznego obowiązują nieco inne zasady, im szybciej się do nich dostosuje, tym łatwiej będzie nawiązać kontakt z podopiecznym i jego bliskimi.

Wykształcenie i doświadczenie

Nie ma obowiązku posiadania specjalnego wykształcenia, jednak mile widziane są zawody medyczne (aczkolwiek zakres zadań opiekuna nie obejmuje wykonywania jakichkolwiek zabiegów medycznych czy też czynności pielęgniarskich) oraz doświadczenie wynikające z pracy z ludźmi (może być rodzinne). Dodatkowo przydaje się zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych, jednak nie przy wszystkich zleceniach jest ono wymagane.

Znajomość języka niemieckiego

Umiejętność porozumienia się w języku niemieckim jest niezwykle przydatna jeśli chce się świadczyć usługi pomocy domowej i opieki w Niemczech na najwyższym poziomie. Dla wszystkich osób, które nie znają języka, a chcą rozpocząć pracę - Promedica24 organizuje kursy języka niemieckiego od podstaw. Zajęcia odbywają się z lektorem w Biurze Promedica24. Po ukończonym kursie – firma gwarantuje oferty pracy.


Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat pracy w charakterze opiekuna seniorów, zapraszamy do naszego nowego biura w Łodzi:

Promedica24 Oddział w Łodzi, ul. Gdańska 47/49 – Budynek B (parter)

Tel. 514 781 491 lub 501 355 948

Zadzwoń i umów się na spotkanie również na terenie Kutna i okolic!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE