Reklama

Reklama

Opłatkowa symbolika, tradycja i historia

Opublikowano: ndz, 24 gru 2017 16:30
Autor:

Opłatkowa symbolika, tradycja i historia - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W wigilię składamy sobie życzenia i dzielimy się opłatkiem. Dlaczego właśnie opłatkiem? Co symbolizuje opłatek i skąd się wzięła jego nazwa?

Reklama

Skąd wzięła się nazwa „opłatek”?
Słowo opłatek pochodzi od łacińskiego „oblatum” oznaczającego „dar ofiarny”. Opłatek to cieniutki biały płatek pieczywa. Jest wypiekany – podobnie jak chleb – z białej mąki, do której dodawana jest woda. Podstawowa różnica polega na tym, że do opłatka nie dodaje się drożdży.

Jaka jest historia opłatka?
Już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa znany był zwyczaj dzielenia się opłatkiem. W tamtych czasach na Mszę Świętą przychodziło się z własnym chlebem. Często używanym zwrotem było „eulogie” czyli błogosławienie przyniesionego chleba. Pobłogosławiony chleb zabrać można było do domu lub do swoich bliskich czy przyjaciół, którzy z różnych względów nie mogli pojawić się w kościele.

Kiedy opłatek pojawił się w Polsce?
W naszym kraju zwyczaj łamania się opłatkiem znany jest od drugiej połowy XVIII wieku. Poza Polską znany jest on również we Włoszech, na Słowacji, Litwie i Ukrainie oraz w Czechach.

Czym jest zwyczaj łamania się opłatkiem?
Wigilijny opłatek to symboli chęci pojednania i pogodzenia się z ewentualnymi wrogami. Jeżeli dzieli nas z kimś chociażby drobne nieporozumienie, nie chcemy siadać z nim do Wieczerzy Wigilijnej. Chcemy przecież, by nie był to zwykły, codzienny posiłek. Ma on być przepełniony ciepłem rodzinnym, miłością i wzajemnym szacunkiem. Opłatek jest symbolem chleba, który powinien nam przypomnieć słowa modlitwy „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj [Panie]”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)
 • 4 lata temu | ocena +1 / -1

  Asan

  To poganska tradycja jak wszystkie skopiowane przez kościół.

 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  Ryszard

  Trafia mnie jak często używa się zwrotu "łamiemy się opłatkiem". Co to oznacza? tradycja mówi o dzieleniu się opłatkiem podobnie jak chlebem itp. Może jestem w błędzie ale do łamania nic mnie nie przekona.

 • 4 lata temu | ocena +3 / -3

  Krzychu

  Wesołych świąt:)