Reklama

Ostatnia szansa na rozliczenie PIT. W ubiegłym roku w Kutnie posypały się kary

Opublikowano:
Autor:

Ostatnia szansa na rozliczenie PIT.  W ubiegłym roku w Kutnie posypały się kary  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dziś o północy mija termin składania deklaracji PIT. Nad zapominalskimi oraz osobami, które wciąż odwlekają z rozliczeniem podatku z Urzędem Skarbowym roztacza się widmo nawet kar finansowych opiewających na kwotę nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W ubiegłym roku nie brakowało kutnian, wobec których Urząd Skarbowy w Kutnie wyciągnął konsekwencje.

Urząd skarbowy za niezłożenie deklaracji w terminie, który mija dziś, może nałożyć na podatnika mandat lub grzywnę. Z tej drugiej opcji skorzysta wówczas, gdy wysokość niezapłaconego podatku przekracza pięciokrotność najniższego wynagrodzenia. Spóźnialscy i zapominalscy podatnicy mogą srogo dostać po kieszeniach, bowiem wysokość mandatu wynosi od kilkuset do kilkudziesięciu złotych. Grzywna zaś to już kwoty rzędu nawet kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy. O tym z kolei mieli wątpliwą przyjemność przekonać się mieszkańcy Kutna.

- Wysokość kary za niezłożenie w terminie deklaracji podatkowej uzależniona jest od kwoty podatku narażonego na uszczuplenie. W ubiegłym roku nałożono ogółem 27 kar z tego tytułu - mówi nam Renata Ciniarska, Kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej Urzędu Skarbowego w Kutnie.

Wśród tych 27 osób nie zabrakło rekordzisty. Co prawda w naszym mieście grzywien w kwocie z czterema zerami nie nałożono, ale najwyższa opiewała na kilkanaście tysięcy.

- Najwyższa kara w postępowaniu mandatowym wyniosła 400 zł, natomiast w wyniku wniesienia aktu oskarżenia do sądu (co wiązało się z określoną kwotą podatku narażonego na uszczuplenie) najwyższa kara wyniosła 18 000 zł - wyjaśnia Renata Ciniarska.

Tym, którzy nie chcą narażać swojego portfela na uszczuplenie radzimy się pospieszyć. Osoby, które nie złożyły jeszcze zeznania mogą to szybko zrobić przez internet, gdyż po terminie składania zeznań zostaniemy pozbawieni przywilejów: nie rozliczymy się już z wspólnie z małżonkiem, nie będziemy mogli przekazać 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, a także termin zwrotu z podatku może znacznie się wydłużyć.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE