Reklama

Oświadczenie Artura Gieruli i Wojciecha Ziółkowskiego. ''To eksperyment na uczniach i nauczycielach’’

Opublikowano:
Autor:

Oświadczenie Artura Gieruli i Wojciecha Ziółkowskiego. ''To eksperyment na uczniach i nauczycielach’’ - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Radny powiatowy Artur Gierula wraz z Wojciechem Ziółkowskim wydali oświadczenie w którym wyrażają swoje obawy w związku z rozpoczętym przedwczoraj nowym rokiem szkolnym. Zaznaczają, że wyzwania, przed którymi stają uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz dyrektorzy wymagają współpracy wszystkich podmiotów związanych z edukacją.

- Pozostawienie osamotnionych dyrektorów szkół i placówek oświatowych z kwestią zapewnienia bezpiecznej nauki Uczniów i wykonywania w sposób bezpieczny obowiązków przez podległych pracowników jest pierwszym tego rodzaju przypadkiem w historii Polski. Pragniemy wyrazić nasz sprzeciw brak zgody co do proponowanych „rozwiązań” w zakresie form, metod i treści – podkreślają Artur Gierula i Wojciech Ziółkowski.

Dodają, że z tego powodu wydali oświadczenie, którego pełna treść znajduje się poniżej.

Oświadczenie

To będzie pierwszy taki początek roku szkolnego … Brak wiedzy Uczniów, Rodziców, Nauczycieli, Pracowników Administracji i Obsługi co do form, organizacji, konkretnych rozwiązań oraz, co najważniejsze, bezpieczeństwa Uczniów, napawa głęboką troską i wywołuje niepokój oraz co najmniej zdziwienie.

Przerzucenie pełnej odpowiedzialności na Dyrektorów szkół i placówek oświatowych w zakresie bezpieczeństwa Uczniów, Dzieci i Pracowników wywołuje zdecydowany sprzeciw.

Wytyczne Ministerstwa Edukacji pojawiły się tydzień temu. Obecna sytuacja nie jest zaskoczeniem. Czemu czekano do samego końca wakacji z przedstawieniem infantylnych zaleceń!? Czemu zachowanie dystansu to jedynie rekomendacja, podobnie jak noszenie maseczek?

Eksperyment na 4,5 milionach Uczniów i 0,5 milionie Nauczycieli zacznie się w dniu 01 września tego roku … Również w szkołach Powiatu Kutnowskiego sytuacja wygląda podobnie. Nadal brak jest informacji o tym w jaki sposób będą funkcjonować w szkołach Nasze Dzieci, czy pobierać będą naukę w sposób hybrydowy czy zapowiadane kary za absencję będą rzeczywiście egzekwowane?

Dotychczasowe działania: deforma edukacji – podwójne roczniki w szkołach średnich – skutkują niespotykaną w dotychczasowej historii ciasnotą i tłokiem, znanym jedynie podwójnemu rocznikowi. Dlaczego dopiero we wrześniu wszyscy zainteresowani mają się dowiedzieć czy nauka będzie odbywać się w sposób stacjonarny, hybrydowy, czy zdalny? Dlaczego można odnieść wrażenie, że rząd umywa ręce? A jakie poczucie wywołują działania władz powiatu? Czy macie Państwo pewność, że zostało zrobione absolutnie wszystko dla bezpieczeństwa Uczniów? Czy macie Państwo pewność, że zostało zrobione absolutnie wszystko dla bezpieczeństwa Nauczycieli? Czy macie Państwo pewność, że zostało zrobione absolutnie wszystko dla bezpieczeństwa Pracowników Administracji i Obsługi?

Eksperyment ten trzeba ocenić jako nieprzemyślany, związany ze źle zaplanowanym powrotem Uczniów do szkół w czasie epidemii COViD-19, co zmierza do jesiennego lockdownu, który odbierze kolejny raz Uczniom szanse na w miarę normalna edukację do końca bieżącego roku. Smutkiem napawa konstatacja, że wszystkie wymienione wyżej zaniechania można było naprawić już wiosną, a najpóźniej latem.

W trosce o bezpieczeństwo Uczniów, Nauczycieli, Pracowników Administracji i Obsługi proponuję rozważenie przez władze powiatu:

  • przez pierwsze dwa tygodnie przyjąć Uczniów jedynie klas 1, by zapewnić im wystarczający dystans społeczny. Pozwoli to na zastosowanie kwarantanny sugerowanej przez naukowców dla pozostałych Uczniów, którzy powinni wtedy pobierać naukę w sposób zdalny, a do szkoły przychodziliby na konsultacje,
  • klasy powinny zostać podzielone na mniejsze grupy,
  • szkoły i placówki oświatowe powinny zostać zabezpieczone w odpowiednie ilości sprzętu do nauki zdalnej,
  • należy stworzyć „gorącą linię” z sanepidem,
  • koniecznie należy stworzyć powiatową platformę do e-lekcji,
  • biorąc pod uwagę moje wcześniejsze interpelacje trzeba skończyć z pomijaniem Uczniów, Rodziców, Opiekunów prawnych oraz Nauczycieli i Pracowników Administracji i Obsługi w zakresie rozwiązań dotyczących Ich bezpieczeństwa oraz ciszy informacyjnej w temacie powrotu do szkoły.

Z poważaniem

Artur Gierula

Wojciech Ziółkowski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE