W dniu 23 lipca na ręce Prezesa Zarządu Szpitala wpłynęło z firmy Allenort pismo informujące o zaprzestaniu z dniem 1 sierpnia 2014 roku do odwołania udzielania świadczeń dla pacjentów, których leczenie pokrywane jest ze środków publicznych. W piśmie przywołuje się brak finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednocześnie podnosi się brak pozytywnej reakcji szpitala na propozycje ze strony Allenort sp. z o.o. Propozycje, które były przedstawiane przez firmę Allenort opierały się na rezygnacji przez szpital z kontraktu na jeden z oddziałów internistycznych i przeniesienie wartości tego kontraktu na firmę Allenort W drodze konkursu ogłoszonego przez NFZ. Szpital nie widzi możliwości zmniejszenia wysokości kontraktu na działanie oddziałów internistycznych.
Powszechnie wiadomo, jak wielu pacjentów korzysta z usług tych oddziałów, jak wielu pacjentów jest przyjmowanych w trakcie jednego dyżuru - zwykle około 15-20, rocznie leczonych jest ponad 1570 pacjentów, zaś średnie obłożenie łóżek przekracza 70 % co jest bardzo wysokim wskaźnikiem. Działalność tych oddziałów przynosi zysk. I tak w roku 2013 zysk oddziału internistycznego III wyniósł prawie 500 000 złotych, podobna tendencja dotyczy roku bieżącego.
Przekazanie kontraktu zmniejszyłoby dostępność do świadczeń internistycznych i pozbawiło szpital zysku z działalności oddziału oraz ograniczyło wartość kontraktu dla szpitala o kwotę 3 449 0000 złotych. Dodatkowo trzeba pamiętać, że zamknięcie kontraktu W tej części i przekazanie go do dyspozycji NFZ wcale nie oznacza przejęcia go przez Allenort, gdyż musi być ogłoszony konkurs, który wygrać może każda firma oferująca takie świadczenia. Jedynym pewnikiem byłoby zrzeczenie się kontraktu. Niemożliwym z punktu widzenia szpitala okazała się propozycja zawiązania wspólnej działalności biznesowej, gdyż nie osiągnięto porozumienia co do kształtu umowy, wzajemnych nakładów oraz aportów rzeczowych.
Zarząd Szpitala chcąc współpracować z firmą Allenort, o której działalności medycznej ma jak najlepsze zdanie, proponował wystąpienie do Narodowego Funduszu Zdrowia łącznie, gdzie szpital aplikowałby 0 rozszerzenie kontraktu, ale nie kosztem kontraktu naszej interny, zaś Allenort byłby podwykonawcą dla szpitala, świadcząc w formule refundacji usługi dla pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia. To rozwiązanie zapewníłoby utrzymanie obecnego poziomu finansowania oddziałów internistycznych naszego szpitala oraz umożliwiłoby uzyskanie przez firmę Allenort zwrotu poniesionych nakładów na leczenie pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia. Pacjentom zaś zapewniałoby dostęp do nowoczesnych metod diagnostycznych i terapeutycznych.
Zarząd Szpitala informuje o gotowości do dalszych rozmów z poszanowaniem interesów obydwu stron, a zwłaszcza dobra pacjentów leczonych W naszym szpitalu. Jednocześnie informujemy, że pacjenci wymagający leczenia kardiologicznego uzyskają pomoc na tym samym poziomie w najbliższej placówce świadczącej takie usługi.
Z poważaniem za Zarząd
Prokurent Cezary R. Lipiński
Prokurent Grzegorz Koszada