Reklama

Pałac Saski droższy o 12 milionów. Radni dokładają środki

Opublikowano:
Autor:

Pałac Saski droższy o 12 milionów. Radni dokładają środki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Na dzisiejszej sesji Rady Miasta radni podjęli uchwałę w sprawie zmian w budżecie. Jedna z nich dotyczyła kosztów remontu Pałacu Saskiego, które drastycznie poszły w górę. Dlaczego?

Początkowe wyliczenia zakładały, że odrestaurowanie Pałacu Saskiego pochłonie sumę nieco ponad 17 mln zł, z czego 10 mln zł miało pochodzić z budżetu miasta a 7 mln zł gwarantuje dofinansowanie unijne.

Dziś okazało się, że to nie wystarczy, a inwestycja pochłonie niemal dwa razy więcej, bo aż blisko 30 mln złotych. Oznacza to, że brakującą kwotę miasto będzie musiał pokryć z własnego budżetu.

Jako pierwszy głos zabrał radny Rafał Jóźwiak.

- Proszę o bliższe wyjaśnienie skąd te 12 milionów złotych się wzięło? Jakie ceny konkretnie wzrosły, że trzeba dołożyć prawie 13 milionów z kasy miasta. Rozumiem, że to z własnych środków miasta? - pytał radny.

Odpowiedzi podjął się wiceprezydent Jacek Boczkaja.

- Wniosek na Pałac Saski był składany już kilka lat temu z takim wstępnym kosztorysem. Jak wiemy doskonale ceny wzrosły w sposób radykalny w ostatnich latach, a zwłaszcza w ostatnim roku, teraz został opracowany kosztorys szczegółowy i tyle właśnie wychodzi. Oczywiście pieniądze będą musiały pochodzić z budżetu miasta, a sposoby tego finansowania mogą być różne - albo środki własne, albo pochodzące z obligacji. Tak to na dzień dzisiejszy niestety wygląda. W przyszłym tygodniu planujemy ogłosić przetarg, zobaczymy co będzie po nim - tłumaczył wiceprezydent.

Radny Jóźwiak dopytał jeszcze o poprzednią inwestycję do której również miasto musiało dołożyć środki - rewitalizacji najstarszej historycznej części Kutna - Plac Wolności i Rynek Zduński.

- Panie prezydencie, tutaj dokładamy 12 milionów, tam podobną kwotę - czy nas stać na to? - pytał.

- Oczywiście, że tak. Kutno nie jest wielkim miastem, może też nie przesadnie bogatym, ale na takie rzeczy, z odpowiednim finansowaniem, przy rozłożeniu tych zadań w czasie, po dokonaniu wszelkich analiz, chociażby wieloletniej prognozy finansowej, oczywiście przy założeniu pewnych oszczędności na innych zadaniach, będzie nas stać - odpowiedział Jacek Boczkaja.

Radny poruszył także temat innych inwestycji, które czekają na realizację, m.in. przebudowy i rozbudowy biblioteki miejskiej, a także zielonej osi miasta, do których również trzeba będzie dołożyć środków. Prezydencji przekonywali, że przy odpowiednim rozłożeniu w czasie wszystko uda się zrealizować.

Ostatecznie radny jednak przyznał, że nie podziela entuzjazmu prezydentów, co udowodnił podczas głosowania i wstrzymał się od głosu. Pozostali radni jednomyślnie zagłosowali "za".

Przypomnijmy, że nowe oblicze pałacu podróżnego Augusta III będzie nawiązywało stylistyką do czasów saskich. Razem z Ratuszem stworzy kompleks muzealny, a ich gruntowna rewitalizacja została podzielona na trzy odrębne zadania:

Zadanie I - działania polegające na remoncie, przebudowie, częściowej odbudowie i rozbudowie wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku Pałacu Saskiego, budowie łącznika wschodniego, zagospodarowaniu terenu oraz przyłączy sieciowych dla wszystkich obiektów objętych opracowaniem.

Zadanie II - zawierające prace związane z budynkiem Ratusza. Działania polegające na remoncie i przebudowie budynku.

Zadanie III - zawierające prace związane z obiektem nowo projektowanym pawilonem ekspozycyjnym, łącznikiem północnym i łącznikiem podziemnym. Działanie polegające na budowie budynku Wozowni/pawilonu ekspozycyjnego wraz z łącznikiem północnym i łącznikiem podziemnym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE