Pamięć o Katyniu to nasz patriotyczny obowiązek

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia – Zebraliśmy się tutaj, aby przemyśleć swoją drogę, swoje życie, swą posługę wobec Ojczyzny oraz innych ludzi – tymi słowami przywitał proboszcz parafii Świętego Wojciecha w Głogowcu, zebranych na uroczystościach katyńskich wiernych – Stajemy dziś przed Matką Bożą aby uczyć się życia w Bogu. Bo Katyń był owocem ideologii bez Boga, a człowiek bez Boga staje się bestią, pamięć o tej zbrodni musi przetrwać aby nigdy więcej człowiek nie dopuścił się takich okropności.

Po Mszy świętej, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz oraz mieszkańcy udali się na cmentarz, aby złożyć wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Pomordowanych w Katyniu.

Witam wszystkich przybyłych na uroczystościach patriotycznych z okazji 68 rocznicy zbrodni katyńskiej – mówiła do zgromadzonych Mirosława Kowalczyk, która prowadziła uroczystości. Po odegraniu Hymnu Państwowego głos oddany został przedstawicielom władz miejskich i powiatowych.

Spotkaliśmy się dziś w miejscu pamięci narodowej, aby oddać hołd pomordowanym przez sowietów w Katyniu i innych miejscach, tylko za to, że byli Polakami – mówił prezydent Zbigniew Burzyński. – Lista Katyńczyków ziemi kutnowskiej jest długa i liczy 145 nazwisk. Byli to wykształceni ludzie, których jedyną winą było to, że kochali Polskę – przemawiał Zbigniew Burzyński. – Władze sowieckie przez ponad pół wieku ukrywały fakty o tej zbrodni, ale pamięć o niej przetrwała i w końcu ujrzała światło dzienne. Społeczność kutnowska składa hołd tym, których pozbawiono najważniejszych praw. Prawa do życia i miłości do ukochanej Ojczyzny. Aby uczcić ich pamięć, proszę o minutę ciszy – zakończył prezydent.

Po nim głos zabrał przewodniczący Rady Powiatu, Zdzisław Trawczyński – Oddanie hołdu i pamięć o Katyniu to nasz patriotyczny obowiązek – mówił – bez dochodzenia, zamordowano ich strzałem w tył głowy, kierowała nimi chęć pozbawienia Narodu polskiego swego jądra, elit intelektualnych, wojskowych – dodawał – Czas wyjaśnić tę zbrodnie do końca i ostatecznie – podsumował swoją przemowę Przewodniczący Rady Powiatu.

Po przemowach odbyło się uroczyste złożenie wieńców pod Pomnikiem Pomordowanych w Katyniu. Następnie odegrano Marsz Sybiraków i oficjalnie zamknięto obchody 68 rocznicy zbrodni katyńskiej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE