reklama
reklama

Pamięć o ofiarach Holokaustu wciąż żywa. Przez Kutno przejechał VI Rajd Rowerowy (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pamięć o ofiarach Holokaustu wciąż żywa. Przez Kutno przejechał VI Rajd Rowerowy (ZDJĘCIA) - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaWczoraj przez Kutno przeszedł VI Rajd Rowerowy Pamięci Szlamka Winera, organizowany przez Klub Turystyki Rowerowej Horyzont z Izbicy Kujawskiej. Trasa rajdu prowadziła przez miejsca związane z pamięcią o ofiarach Holokaustu. O wydarzeniu opowiedziała nam Bożena Gajewska.
reklama

Przez Kutno przejecahł rajd

Przez Kutno przejechał  VI Rajd Rowerowy Pamięci Szlamka Winera. Rajd organizowany jest przez Klub Turystyki Rowerowej Horyzont z Izbicy Kujawskiej w dniach 4-6 lipca 2025 roku.

Trasa rajdu prowadzi  przez miejsca związane z pamięcią o ofiarach Holokaustu.  Głównym celem Rajdu Rowerowego Pamięci Szlamka Winera, podobnie jak w latach ubiegłych, jest uczczenie pamięci ofiar Holokaustu i upamiętnienie deportacji ludności żydowskiej z  Warhegau do niemieckiego nazistowskiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Rowerzyści  byli już w Krośniewicach oraz w  Chełmnie nad Nerem.

Miałam ogromną przyjemność pokazać uczestnikom rajdu Kutno, opowiedzieć o jego historii, także różanej…, o braciach Katrielu i Aronie Eizykach, którzy 100 lat temu uprawiali róże w Adamowicach. Opowiadałam o społeczności żydowskiej zamieszkującej w Kutnie, o Szalomie Aszu, o Gaonie Izraelu Joszui Trunku, który przez 30 pełnił funkcję rabina w Kutnie i wielu innych żydowskich postaciach zasłużonych dla naszego miasta.

reklama

Dzięki uprzejmości Miasta Kutno uczestnicy rajdu na czas zwiedzania, pozostawili rowery na dziedzińcu UM Kutno. A dzięki uprzejmości Kutnowskiego Domu Kultury goście obejrzeli dekoracje malarskie autorstwa Moszka Opoczyńskiego wykonane w 1908 roku (poprawiane przez jego brata Abrama Opoczyskiego po zniszczeniach I wojny światowej) w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca, a dzięki Kutnowskiej Spółdzielni Socjalnej obejrzeli Panoramę Historii Kutna.

„Szlama Winer, którego pamięci poświęcony jest ten rajd,  w styczniu 1942 roku uciekł  z niemieckiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Udało mu się dotrzeć do getta warszawskiego, gdzie trafił pod opiekę członków grupy Oneg Szabat: Hersza i Blumy Wasserów. Bluma w lutym 1942 r. spisała szczegółową relację Szlamy dotyczącą masowej zagłady w samochodach-komorach gazowych Chełmna. Na podstawie tych zeznań powstał raport Oneg Szabat „Wypadki chełmińskie” z dnia 25 marca 1942 roku, który dwa miesiące później trafił do rządu polskiego w Londynie. Relacja Szlamy Bera Winera i raport Oneg Szabat „Wypadki chełmińskie” zostały ukryte w pierwszej części Archiwum Ringelbluma. Hersz Wasser odnalazł je w ruinach getta warszawskiego 18 września 1946 roku” – napisała Anna Majchrowska.

reklama

Bożena Gajewska
regionalistka

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo