Panele fotowoltaiczne dla domu – czy warto?

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Przyszłość pozyskiwania energii elektrycznej z całą pewnością należy do paneli fotowoltaicznych. Założyć można, że w niedalekiej przyszłości będzie to główny sposób jej pozyskania. Jeśli dodamy do tego fakt, że istnieje szeroki program rządowych dotacji dla osób chcących zainstalować w swoim domu panele fotowoltaiczne, a dofinansowanie może objąć aż połowę kosztów ich założenia – to warto zadać pytanie: "czy nie jest teraz najodpowiedniejszy moment na taką właśnie inwestycję?"

Wzrost cen na polskim rynku energetycznym

Niestety w długiej perspektywie czasowej obserwujemy znaczną tendencję wzrostową ceny na prąd. Szybuje ona pionowo do góry i nic nie wskazuje na to, żeby kiedykolwiek miała spaść. Dzieje się tak między innymi dlatego, że polski rynek cen energii nie jest w żaden sposób regulowany przez Urząd Regulacji Energetyki. W rezultacie dostawcy mają zupełną swobodę i dowolność w ustalaniu ceny prądu. Nie napawa to optymizmem na przyszłość i na tym polu można spodziewać się jedynie drożyzny.

Jak więc wyjść z tego błędnego koła stale podwyższanych cen? Nie ma tu niestety zbyt wielkiej możliwości wyboru. Jeśli chcemy zabezpieczyć przyszłość swoją i swojej rodziny – powinniśmy więc rozważyć możliwość instalacji na dachu swojego domu – paneli fotowoltaicznych.

Jakie są plusy i minusy fotowoltaiki dla osoby prywatnej?

Najbardziej widocznym plusem zainstalowania produkujących prąd paneli fotowoltaicznych, lub energię cieplną – baterii słonecznych jest fakt pozyskiwania w ten sposób darmowej energii ze słońca. Już samo to stwierdzenie zawiera w sobie obietnicę całkowitego zwrotu kosztów instalacji i późniejszego uniezależnienia się od sieci publicznej.

Ujmując tę kwestię jednak precyzyjniej – sprawdźmy jakie konkretne korzyści uzyska osoba prywatna decydująca się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Dobrze dopasowana do danego klienta inwestycja w fotowoltaikę da mu więc możliwość zapłacenia za 1 MWh nawet 60% mniej!

Jeśli więc zdecydujemy się na zainstalowanie u siebie instalacji sieciowej (on-greed), to oprócz pobierania darmowej energii, z której później będziemy korzystać – możemy także odsprzedać jej nadwyżkę zakładowi energetycznemu. W dłuższej perspektywie czasowej sprowadzać się to będzie zazwyczaj do wyrobienia nadwyżki energii podczas miesięcy letnich i "dokupienia" jej już po niższych cenach – w miesiącach zimowych.

Innym przypadkiem jest całkowite odłączenie się od publicznej sieci i zyskanie tym samym niezależności energetycznej. Nawet w środkowoeuropejskim, ubogim w nasłonecznienie klimacie – w oparciu o indywidualnie dopasowane baterie fotowoltaiczne – jest to jak najbardziej osiągalne. Wystarczy wybrać model, który na naszej wysokości geograficznej osiąga wysokie uzyski, aby bez przeszkód móc cieszyć się doskonałą energią elektryczną nawet w pochmurne, pełne deszczu i śniegu – dni.

Rezultatem obu przypadków będzie odpowiednio: zmniejszenie ceny prądu do minimum, lub cieszenie się nim przez długie lata – bez ponoszenia za niego jakichkolwiek kosztów.

Jak skorzystać z rządowych dotacji na instalację fotowoltaiki?

Kolejnym powodem, dla którego warto przeprowadzić inwestycję w fotowoltaikę właśnie teraz jest szeroki program dotacji rządowych. Są one kierowane dla osób prywatnych, chcących zainstalować na dachu swojego domu panele fotowoltaiczne. Wsparciem tym zostaną objęte instalacje od 2 do 10 kW zainstalowanej mocy. Budżet to 1 milion złotych, warto się więc pośpieszyć. Dofinansowanie natomiast jest bardzo duże. Obejmuje bowiem aż do 50% kosztów instalacji. Będzie to więc nie więcej niż 5000 zł dotacji bezzwrotnej.

Podsumowanie

W świetle powyższych faktów trudno nie zgodzić się, ze stwierdzeniem, że czerpanie darmowej energii elektrycznej ze słońca – siłą rzeczy musi być dla nas korzystne. Świadczy o tym chociażby stale rosnące zainteresowanie wspomnianym zagadnieniem przez osoby prywatne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE