Reklama

Pijany rowerzysta może jeździć... samochodem. Sąd wydał wyrok

Opublikowano:
Autor:

Pijany rowerzysta może jeździć... samochodem. Sąd wydał wyrok - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia To ważna decyzja. Tak oceniany jest wyrok Sądu Najwyższego, który orzekł, że nie można zakazać nietrzeźwemu rowerzyście prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Wszystkie polskie sądy muszą brać pod uwagę tę decyzję. W praktyce oznacza to, że pijanemu rowerzyście nie można zakazać prowadzenia samochodu.

Wszystko to pokłosie wyroku Sądu Rejonowego Warszawa Praga-Północ, który skazał obywatela Ukrainy za kierowanie rowerem będąc pod wpływem alkoholu. Kara wówczas orzeczona przez sąd to 300 zł grzywny i półroczny zakaz prowadzania wszelkich pojazdów mechanicznych. Wyrok uprawomocnił się wobec niewniesienia sprzeciwu przez mężczyznę.

Kasację od tego wyroku wniósł jednak Rzecznik Praw Obywatelskich. Rzecznik zaznaczył, że obecnie obowiązujące regulacje wskazują jednoznacznie:

- W przypadku ukarania za wykroczenie polegające na prowadzeniu w stanie nietrzeźwości pojazdu innego niż mechaniczny, zakaz prowadzenia pojazdów, jaki może być orzeczony, nie dotyczy pojazdów mechanicznych. Treść środka karnego orzeczono zatem w sposób sprzeczny ze wskazanym przepisem, co stanowiło jego rażące naruszenie, które miało istotny wpływ na treść orzeczenia – podkreślono w kasacji.

Sąd Najwyższy podzielił tę argumentację. Uznał, że wniesiona kasacja była zasadna.

- Kasacja okazała się w pełni uzasadniona. SN uchylił zaskarżony wyrok w punkcie zawierającym rozstrzygnięcie o środku karnym w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i w tym zakresie przekazał sprawę do ponownego rozpoznania - poinformował Polską Agencję Prasową Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.

, Sprawę komentuję także przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Warto podkreślić, że kasacja zmierzała nie tylko do uchylenia wadliwego orzeczenia, ale miała też swoisty walor edukacyjny dla sądów powszechnych - mówi dla portalu finanse.wp.pl Marek Łukaszuk, dyrektor zespołu prawa karnego Biura RPO.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE