Reklama

Reklama

Planują budowę kopalni soli! Gdzie powstanie? Które gminy ma objąć?

Opublikowano: śr, 3 mar 2021 13:33
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Spora inwestycja szykuje się w sąsiednim powiecie włocławskim. Jaki ma to związek z naszym powiatem? Otóż jak się okazało jej zasięg obejmie kilka gmin ziemi kutnowskiej. Chodzi o wydobycie soli.

Reklama

Temat poruszono pod koniec dzisiejszej sesji rady powiatu. O inwestycję pytał radny Andrzej Szarwas.

- Na terenie sąsiedniej gminy Lubień Kujawski będzie realizowana budowa kopalni soli. Wydobycie będzie odbywało się również na terenie gmin powiatu kutnowskiego - gminy Dąbrowice, gminy Łanięta i gminy Nowe Ostrowy, a my do tej pory nie uzyskaliśmy żadnej informacji – mówi radny Andrzej Szarwas.

Radny pytał o zasady na jakich ma odbywać się wydobycie i o bezpieczeństwo geologiczne w związku z prowadzeniem tej inwestycji. Niestety, w trakcie dzisiejszej sesji nie padły żadne konkrety. Starosta poinformował, że odpowiedzi na pytania radnego Szarwasa wkrótce zostaną sporządzone.

- Zlecimy przygotowanie informacji służbom powiatu kutnowskiego – powiedział Daniel Kowalik

Potem o sprawę pytał jeszcze Bartosz Serenda. Daniel Kowalik ponownie poinformował o tym, że na odpowiedzi radni muszą trochę poczekać. 

Chwilę później ciekawą informację przekazał radny Jacek Sikora. Okazuje się, że inwestycja o której rozmowę rozpoczął Andrzej Szarwas będzie prowadzona przez Orlen.

- Orlen wykupił tereny. Będzie wypłukiwana sól i te tereny będą przygotowywane pod gaz i ropę – mówił radny Jacek Sikora

J. Sikora dodał, że taką informację uzyskał od radnych z Lubienia Kujawskiego. Potem tę krótką, zaledwie kilkuminutową wymianę zdań przerwał przewodniczący Marek Ciąpała, ponieważ w porządku obrad dzisiejszej sesji nie było punktów „interpelacje i zapytania” i „sprawy różne”. Z tym nie mógł się pogodzić Bartosz Serenda, lecz mimo jego sprzeciwu M. Ciąpała nie zmienił swojej decyzji. Na tym sesja została zakończona.

Z informacji udostępnionych jeszcze w 2015 roku przez Orlen wynika, że projekt w pierwszej fazie zakłada zbadanie złoża, a następnie wydobycie soli. Ostatnim etapem ma być stworzenie magazynu gazu.

- Rozbudowana infrastruktura gazowa, a zwłaszcza magazyny, ma duży wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Podziemne magazyny gazu pełnią na całym świecie ważną rolę m.in. w zakresie zapewnienia ciągłości dostaw do końcowych odbiorców, czyli gospodarstw domowych i zakładów produkcyjnych – podkreślał Orlen w 2015 roku.

Na oficjalnej stronie internetowej gminy Lubień Kujawski znajduje się kilka pytań i odpowiedzi dotyczących kopalni soli. Znajdują się one w galerii zdjęć.

Do tego tematu na pewno będziemy wracać.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy