Reklama

Reklama

Planujesz wziąć ślub? 11 rzeczy, o których nie mogą zapomnieć przyszli państwo młodzi [PORADNIK 2023]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Organizacja ślubu i wesela to dla narzeczonych często nie lada wyzwanie. Jak skutecznie odhaczać kolejne rzeczy z listy przygotowań, by nie przerósł nas nadmiar przedślubnych obowiązków? Co omówić już przed weselem, by w ten wyjątkowy dzień oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów?

Reklama

Ślub jest bez wątpienia jedną z najbardziej szczególnych i podniosłych chwil w życiu człowieka. Dlatego tak ważne jest, by tego dnia wszystko – w miarę możliwości – dopiąć na ostatni guzik. Czy istnieje sekret udanego wesela? Jedno jest pewne. By przebiegło pomyślnie, przygotowania warto zacząć przynajmniej rok wcześniej. Taki zapas czasowy pozwoli młodym wybrać do ślubnej współpracy najlepszą ekipę i zaskoczyć gości profesjonalizmem w pełnym wydaniu. O czym jeszcze powinni pamiętać narzeczeni, organizując wesele, i co najważniejsze, z jakimi wydatkami muszą liczyć się w 2023 roku?

1. Oprawa muzyczna w kościele

Choć głównym punktem programu jest nadal – niezmiennie – wesele i wspólna zabawa do białego rana, to młodzi coraz częściej chcą zadbać także o szczególny wymiar samych zaślubin. Wybór lokalnego organisty może być nie tylko nudny, ale – nierzadko – także dość ryzykowny, dlatego dziś pary coraz częściej biorą sprawy w swoje ręce i zapraszają na ślub sprawdzony zespół muzyczny. Bogactwo instrumentów, piękne głosy i wzruszające utwory pozwolą na głębsze przeżycie ślubu nie tylko parze młodej, ale również gościom. Jak współpraca ta wygląda w praktyce? Muzycy całkowicie dostosowują się do preferencji młodej pary, a także, w razie potrzeby, wychodzą z własną inwencją twórczą. Dopasowują również wybrany repertuar do harmonogramu liturgii.

Niektórzy młodzi mają wybrany jeden utwór, na którym bardzo im zależy i od razu komunikują to przy możliwości nawiązania współpracy. Te pary, które nie mają specjalnych życzeń, dostają ode mnie propozycje, z których mogą wybrać dla siebie repertuar

– mówi nam Katarzyna Jankowska, wokalistka śpiewająca na ślubach i organistka. Nasza rozmówczyni podkreśla, że duże znaczenie dla zespołu ma wyposażenie kościoła w sprzęt muzyczny.

Zawsze pytam młodych, czy wiedzą, czy są organy, czy będzie możliwość podłączenia się do aparatury. To, wbrew pozorom, bardzo ważne, z racji tego, że wiele kościołów ma spore braki

– przyznaje pani Katarzyna i zwraca uwagę na to, że o przyjeździe zespołu z zewnątrz warto już wcześniej powiadomić księdza. Może on wtedy zwolnić parę młodych z dodatkowej opłaty za organistę.

Kiedy przyszli małżonkowie powinni pomyśleć o zarezerwowaniu zespołu do kościoła? Minimum pół roku przed ślubem, a najlepiej rok lub jeszcze wcześniej. Jeśli jednak nie traficie ze swoim terminem u poleconych Wam profesjonalistów, warto poprosić ich o rekomendacje innych zespołów.

Jeśli nie mam wolnego terminu, to staram się polecić parze młodej kogoś z zawodu, z racji większej znajomości wśród muzyków

– mówi śpiewaczka i przyznaje, że zespoły, na prośbę młodej pary, nierzadko są w stanie pokonać naprawdę wiele kilometrów. Koszty, z jakimi musimy się liczyć? Od 300 zł wzwyż za grającą lub śpiewającą osobę.

2. Dekoracja miejsca ślubu i sali weselnej

Niezależnie od tego, czy zaślubiny odbywają się w kościele, urzędzie czy plenerze, obowiązkowym elementem wystroju będą kwiaty. Jakie?

Każde, a ich wybór zależy tylko i wyłącznie od preferencji panny młodej

– mówi nam Dorota Chaciewicz, florystka i podkreśla, że dziś pracownie florystyczne zapewniają też wszystkie inne elementy wystroju, a więc: materiały, wazony, świeczniki, lampiony, ścianki ozdobne czy napisy. Ze względu na liczbę elementów i możliwych opcji dekoracji, trudno jest jednoznacznie mówić o jej kosztach. Uzależnione są one od rodzaju wybranych kwiatów, liczby ozdób, wielkości kościoła i sali weselnej. Od ok. 160 zł zamówimy bukiet ślubny dla panny młodej, który – w większości przypadków – staje się podstawą do wyboru przewodniego motywu całej dekoracji, korsarzu świadkowej i męskich butonierek. Nierzadko z wybranym kwiatowym stylem łączy się także przystrój samochodu. Jego ceny – w zależności od rodzaju i liczby kwiatów – zaczynają się od 200 zł.

3. Sala weselna

To w jej stronę narzeczeni powinni poczynić pierwsze kroki przygotowań, gdyż w wypadku lokalu roczny termin rezerwacji jest dziś absolutnym minimum. Czym warto kierować się przy jego wyborze? Przede wszystkim miejscem. Dobrze, gdy przyjęcie odbywa się w promieniu maksymalnie 50 km od miejsca zaślubin. Większa odległość może przysporzyć kłopotu gościom, a także samym organizatorom. Warto zwrócić uwagę także na salę przyjęć, jej wielkość i walory estetyczne. Jeśli wesele organizujemy latem, upewnijmy się również, że jest ona wyposażona w klimatyzację. W końcu, nie zapomnijmy także zebrać opinii na temat jedzenia i obsługi. Co ustalić już wcześniej z właścicielem lub managerem restauracji?

 • liczbę gości,
 • menu i godziny wydawania poszczególnych dań, np. obiadu,
 • kształt i ustawienie stołów,
 • kwestie ciasta, tortu i alkoholu,
 • dekorację sali.
 

W okresie tak gwałtownie wzrastających cen warto dopytać, czy podawana stawka za "talerzyk" może ulec zmianie i jakiej kwoty zmiana ta może dotyczyć. W 2023 za miejsce weselne zapłacimy średnio 250-400 zł. 

4. Fotograf i/lub kamerzysta

Dziś już praktycznie każda młoda para chce utrwalić wyjątkowe ślubne chwile w postaci profesjonalnych zdjęć i filmów. O czym musi pamiętać, rezerwując fotografa? Przede wszystkim, by wprost przedstawić mu swoje oczekiwania, a więc:

 • preferowaną liczbę zdjęć, którą ma wykonać (często uzależniona jest od wybranego pakietu),
 • czas pracy fotografa (czy ma być już na domowych przygotowaniach, czy dopiero na ślubie i – co ważne – do kiedy),
 • miejsce wspólnego zdjęcia (czy przed kościołem, czy w plenerze, czy przed restauracja, czy na sali),
 • ewentualnie – dodatkowo – kwestie dotyczące sesji małżeńskiej.
 

Szymon Stachowski, fotograf i kamerzysta, mówi nam, że dziś coraz bardziej popularne są sesje wyjazdowe. Te stanowią jednak niemałe wyzwanie, zarówno organizacyjne, jak i finansowe, gdyż ich koszty oscylują w granicach 5 tys. złotych i więcej.

Jeżeli jednak para chce zaoszczędzić pieniądze i czas, może zdecydować się na krótką sesję podczas wesela. Najczęściej młodzi kierują się jednak zasadą złotego środka i krótko po ślubie umawiają się z fotografem gdzieś w najbliższej okolicy. Czy w przypadku miejsca obowiązuje zasada "do wyboru, do koloru"? Rzadko.

Zazwyczaj w pierwszej kolejności pojawiają się propozycje fotografa i to z nich wybiera para. Owszem, czasami zdarza się, że para zaproponuje swoje, ale fotograf ma już praktyczne doświadczenie, jak pracuje się w danym miejscu, czy jest wolne i ile kosztuje jego wynajęcie

– tłumaczy Szymon Stachowski.

Z kamerzystą ustalamy natomiast liczbę filmów, ich długość oraz konkretne momenty, na których zależy nam, by zostały nagrane. Jak przyznaje Szymon Stachowski, dziś odchodzi się już od długich nagrań. A więc, jeżeli chcemy utrwalić np. całą homilię księdza, to warto o tym wspomnieć kamerzyście wcześniej, bo może on nagrać tylko jej fragmenty. Jak długo po weselu czeka się na efekty pracy? Nierzadko obróbka setek zdjęć i montaż filmów zajmują trochę czasu, dlatego okres realizacji najlepiej ustalić w umowie. W niej zawieramy również cenę usługi. Ta, w zależności od liczby zdjęć, waha się w granicach 1000-4000 zł. Jeśli chcemy, by nasze wesele obsłużył profesjonalista, termin zarezerwować musimy przynajmniej pół roku wcześniej.

5. Oprawa muzyczna wesela, DJ/zespół/wodzirej

To od zawsze must have każdego wesela. Nawet najbardziej wytrawni imprezowicze nie będą bawić się bez dobrej muzyki. Dlatego w tym wypadku naprawdę warto zainwestować w osobę znającą się na rzeczy. Bezpieczny termin rezerwacji to 12-18 miesięcy wcześniej. Jak wygląda współpraca młodych i DJ-a odnośnie wyboru repertuaru?

Zawsze pytamy o oczekiwania oraz ich wizje na wesele. W ten sposób dowiadujemy się, czy wesele ma być w stylu alternatywnym, biesiadnym czy też bankietu

– mówi Piotr Brot, DJ i wodzirej. Jak zaznacza, DJ trzyma się oczywiście ram gustu muzycznego państwa młodych, jednak w trakcie imprezy, by parkiet był zawsze pełen, modyfikuje repertuar trochę pod wymagania gości.

Wszelkie ustalenia, takie jak datę, miejsce, czas wykonywania usługi i cenę warto spisać wcześniej w umowie.

Jeśli wesele przewidziane jest do godz 4:00, a goście fantastycznie się bawią, to sami wychodzimy z propozycją przedłużenia zabawy weselnej nawet do 7:00 rano

– mówi nam Piotr Brot. Warto więc zapytać swojego DJ-a o taką elastyczność, by uniknąć zakończenia imprezy zbyt wcześnie, wbrew woli zabawy gości.

Większość DJ-ów zapewnia dziś już także wystrój świetlny, wytwornicę mgły, a nawet dostosowuje swoje stanowisko do stylu wesela. Ważne jednak, by oprócz dobrego sprzętu, DJ miał także charyzmę i uśmiech.

Jeżeli nie chcemy martwić się o przebieg przyjęcia i pusty parkiet, idealnym pomysłem będzie wynajęcie dodatkowo wodzireja, który zadba o integrację gości i zaangażuje ich do zabaw i tańca. Cena? Na nią ma wpływ odległość, długość wesela oraz liczba gości. Oscyluje w przedziale 2500-6000 zł.

6. Suknia ślubna i garnitur

Ślubna kreacja państwa młodych to element, o którym trudno zapomnieć. Warto jednak mieć na względzie, że kupiony strój może wymagać drobnych poprawek u krawcowej, dlatego warto przymierzyć go jeszcze raz, niedługo przed weselem. Przyszłe panie młode, które chcą mieć gwarancję niepowtarzalności ich kreacji, zamiast kupować ją w salonie, mogą zamówić jej uszycie w małych pracowniach sukien ślubnych. Jak mówi nam Bożena Wicik, krawcowa szyjąca suknie ślubne, w takich miejscach kobiety znajdą profesjonalną pomoc w doborze tkanin i fasonu odpowiedniego dla ich figury. Za wykonaniem ślubnej kreacji trzeba czekać nie więcej niż dwa miesiące, a sama usługa uszycia to koszt maksymalnie do 2000 zł.

7. Makijaż ślubny

Nawet najzdolniejsze panie młode w dniu ślubu nie malują się same. Czym makijażystka kieruje się przy doborze makijażu? Przede wszystkim oczekiwaniami klientki.

Omawiamy sobie styl makijażu, intensywność, pani młoda pokazuje mi suknię, styl przewodni wesela, dodatki, kwiaty, dogadujemy kwestie pielęgnacji

– opowiada nam Weronika Szurgot, makijażystka. Przed rozczarowaniem w dniu ślubu ochroni panią młodą dziś już coraz częściej praktykowany makijaż próbny.

Po nim robimy zdjęcia, pani testuje sobie makijaż cały dzień i wieczorem precyzujemy kwestie, czy coś zmieniamy

– wyjaśnia makijażystka. Jak mówi, prace nad makijażem ostatecznym zaczynamy już miesiąc przed weselem. To wtedy klientka powinna zacząć dobrze się nawadniać i odpowiednio nawilżać cerę.

Proponuję także wykonanie laminacji brwi, żeby było czyste spojrzenie. To pięknie uzupełnia stylizację ślubną

– słyszymy. Jak w tym przypadku wygląda rezerwacja terminu? To zależy, czy interesuje nas opcja stacjonarna, czy mobilna. Na tę drugą trzeba zapisać się mniej więcej z rocznym wyprzedzeniem.

8. Fryzura ślubna

To kolejna ważna składowa ślubnego image'u pani młodej. Tak samo, jak w przypadku makijażu, najlepiej wykonać ją dwa razy.

Fryzura próbna to dla mnie pozycja obowiązkowa

– mówi Agnieszka Lebryk-Salamon, fryzjerka. Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, pierwsze podejście pozwala fryzjerce poznać włosy i oczekiwania klientki, a klientce technikę i propozycje fryzjerki i wspólnie dojść do kompromisu. Próbne uczesanie daje także możliwość sprawdzenia trwałości fryzury. Jak dochodzi do wyboru konkretnego uczesania?

Jeśli chodzi o mój model konsultacji z klientką, to zawsze zalecam, aby przygotowała sobie kilka zdjęć fryzur, które najbardziej jej się podobają. Wtedy mam już podgląd na jej gust i styl. Następnie rozmawiamy o sukni, czy będzie welon, ozdoba, o jakiej wstępnie myślała i wtedy mówię, jak ja to widzę, co możemy zrobić, a czego nie ma opcji zrobić na jej włosach i wspólnie osiągamy jakiś konsensus

– tłumaczy nam fryzjerka. Koszt fryzury próbnej waha się w przedziale 320-350 zł. Tak samo, jak w przypadku makijażystek, istnieje możliwość zamówienia mobilnej fryzjerki.

9. Obrączki

Czyli jeden z najważniejszych symboli ślubu, po zakup którego dobrze, by para narzeczonych udała się wspólnie. Obrączki wykonywane są w salonach jubilerskich wyłącznie na zamówienie, co oznacza, że młodzi mogą łączyć różne wzory i opcje pokazane na dostępnych wzornikach. Jak dowiedzieliśmy się od jubilera, narzeczeni nie muszą zamawiać takich samych obrączek. Wybrane modele mogą różnić się między sobą wzorem, a nawet szerokością. Większość salonów oferuje dodatkowo darmowy grawer. Ceny? Od 1400 zł za parę wzwyż. Wśród dostępnych opcji, znajdziemy obrączki z białego i żółtego złota, a także wzbogacone kamieniami, brylantami lub cyrkoniami.

10. Wypożyczenie samochodu

Z pozoru błaha sprawa, która w tym dniu nabiera szczególnego znaczenia. Jak zwraca nam uwagę Wiesław Brzoskowski z wypożyczalni aut ślubnych, przejazd autem do restauracji to dla pary młodej często jedyna chwila wytchnienia w ciągu tak stresującego dla nich dnia. Ważny jest więc kierowca, który zadba o całą oprawę przejazdu oraz podczas drogi dobrym słowem i swoim profesjonalizmem rozładuje napięcie małżonków. Jakie są najważniejsze cechy dobrego szofera? Poczucie humoru, zaangażowanie i… punktualność! 

Preferujecie auto nowoczesne, retro, a może limuzynę? Oferty firm wypożyczających samochody do ślubu są dziś naprawdę szerokie. Ceny za wynajem, w zależności od auta i odległości dojazdu, wahają się w granicach 1000-1600 zł. Koszt wypożyczenia obejmuje zwykle przystrojenie auta, dojazd do pana młodego, dojazd do pani młodej, przejazd do kościoła/urzędu i restauracji, obsługę szofera, a nierzadko także szampana i czerwony dywan.

11. Dodatkowa atrakcja: fotobudka, mobilny drink bar, fontanna iskier?

Jeżeli pozwala Wam na to Wasz budżet, możecie na swoje wesele wynająć dodatkowe atrakcje, których dziś naprawdę nie brakuje. Fontanna iskier doda efektywności waszemu pierwszemu tańcu i uatrakcyjni zdjęcia, a mobilny drink bar, czekoladowa fontanna czy fotobudka zadbają o odpowiedni poziom endorfin Waszych gości. Takich atrakcji nie wybierajcie jednak zbyt dużo, by został ktoś jeszcze na parkiecie!

Planujesz ślub jeszcze w tym roku? To ostatni dzwonek na przygotowania!

Powyższy ślubny research pokazuje, że jedną ze złotych zasad udanego ślubu jest bez wątpienia zorganizowanie. I wcale nie chodzi o to, by teraz myśleć tylko o ślubie, ale mieć świadomość, że czas płynie nieubłaganie i, jeżeli jest taka możliwość, nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. W całej tej przedweselnej gorączce niech nie umkną Wam więc także te najmniejsze detale, jak:

 • plan rozmieszczenia gości przy stołach,
 • winietki,
 • pudełko na koperty,
 • wazony/doniczki na kwiaty,
 • małe upominki dla gości,
 • prezenty dla rodziców,
 • weselny koszyczek ratunkowy dla gości,
 • księga gości,
 • i trochę luzu, bo ostatecznie nigdy wszystko nie idzie zgodnie z planem. 
 

Najważniejsze, by na Waszym weselu nie zabrakło ludzi i dobrego humoru. Wszystko inne zwykle, koniec końców, da się zastąpić. Szukasz inspiracji na swój ślub? Zajrzyj do naszej galerii!

Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy