Reklama

Pod naszym patronatem: Janowa nocka

Opublikowano:
Autor:

Pod naszym patronatem: Janowa nocka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej pragnie zaprosić wszystkich mieszkańców Kutna na plenerowe widowisko obrzędowe "Janowa nocka", które odbędzie się 15 czerwca br. o godz. 20.00 na terenie przyległym do Kutnowskiego Domu Kultury - nad stawem. W inscenizacji znajdą się: piosenki świętojańskie, tańce ludowe, puszczanie wianków, przeskakiwanie przez ognisko, pokaz ogni.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej, niniejszym zadaniem, podjął działania służące kształtowaniu, utrwalaniu i rozwijaniu kulturowej tożsamości regionalnej. Celem widowiska jest ocalenie od zapomnienia, popularyzacja i przekazanie mieszkańcom Kutna najwartościowszych elementów tradycji naszego regionu, ukazanie obrzędu pełnego magii i wróżb, które zarazem było świętem jedności, połączenia ognia i wody, urodzaju i płodności, miłości i radości. Dziewczyny zbierały kwiaty i zioła i, wypowiadając zaklęcia, wiły wianki. Nad rzeką rozpalano ognisko. Do ognia wrzucano garście zerwanych ziół i kwiatów poświęconych wcześniej w kościele. Dym miał chronić przed czarownicami, burzą i chorobami. Panny, w białych sukniach i w wieńcach z ziół tańczyły i śpiewały prosząc św. Jana o odwzajemnioną miłość i udane małżeństwo. Chłopcy popisywali się swoją zręcznością przeskakując przez ogień. O północy panny na wydaniu puszczały wianki na wodę i wróżyły sobie, co je czeka. Znakiem odwzajemnionej miłości i poważnych zamiarów było wyłowienie wianka przez chłopca. Złym znakiem było wirowanie wianka, zaplątanie w szuwarach , zgaśniecie świeczki lub utonięcie.

Widowisko jest oparte na tradycji naszego regionu. Za jego zgodność etnograficzną odpowiedzialność wzięła Patrycja Licha, która opracowała również choreografię do inscenizacji. Stroną muzyczną i instrumentalną zajął się Paweł Jabłoński. Całości przygrywać będzie ludowa kapela.

Zadanie jest dofinansowane przez Miasto Kutno. Jego realizacja możliwa jest dzięki współpracy z Kutnowskim Domem Kultury, który nieodpłatnie użycza nam sali gimnastycznej do odbywania prób, udostępni sprzęt nagłośniający i obsługę techniczną podczas emisji widowiska.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE