Reklama

Podejrzane ogłoszenie o pracę. "Pracodawca" chce skan dowodu osobistego

Opublikowano:
Autor:

Podejrzane ogłoszenie o pracę. "Pracodawca" chce skan dowodu osobistego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Serwisy z ogłoszeniami o pracę to jedna z popularniejszych i powszechnie dostępnych form ułatwiająca znalezienie zatrudnienia. Osoby przeglądające oferty w takich miejscach muszą jednak uważać, bowiem jest to także pole, na którym działają oszuści. Jedna z podejrzanych ofert pojawiła się ostatnio na lokalnej stronie ogłoszeniowej.

Ogłoszenie dodane 3 listopada, mimo drobnych błędów, na pierwszy rzut oka nie wzbudza żadnych podejrzeń. Dotyczy pracy w banku na stanowisku pracownika biurowego. Jednak zastanawiać może sam sposób rekrutacji opisany w ofercie. Potencjalny pracodawca prosi o przesłanie CV wraz z dwustronnym skanem dowodu osobistego.

- Zatrudnię do pracy przy komputerze, weryfikacja danych klijentów banku. W celu rekrutacji proszę przesłać swoje cv i skan dowodu z obydwu stron - czytamy w ogłoszeniu (pisownia oryginalna).

Wpisanie w wyszukiwarkę podanego w ogłoszeniu adresu mailowego doprowadza nas do kolejnego ogłoszenia tego użytkownika.

- Sprzedam prawo jazdy, dwody sobsite, bez zaliczek !!, płatnośc po odbiorze. Oryginalne dokumenty. Jesteś zainteresowany prześlji swój skan dowodu z obydwu stron. I podaje jaka forma płatności ci pasuje przelew na konto czy przekaz osobisty pieniędzy.

Można zatem podejrzewać, że oferta ta znalazła się na stronie w celu wyłudzenia danych osobowych od kandydatów na to stanowisko.

Samo umieszczenie takiego ogłoszenia z prośbą o wysłanie skanu dowodu nie jest jednak czynem karalnym. Staje się nim wówczas, gdy przesłane w ten sposób nasze dane osobowe zostaną wykorzystane do celów przestępczych.

- Nie tylko posługiwanie się podrobionymi dokumentami jako autentycznymi, ale także ich wytwarzanie stanowi przestępstwo z art. 270 k.k. - mówi podinsp. Piotr Smaga, ekspert Komendy Głównej Policji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE