Reklama

Reklama

Pojawiła się ptasia grypa! Gminy z powiatu kutnowskiego objęte obostrzeniami

Opublikowano: śr, 9 gru 2020 10:19
Autor: | Zdjęcie: poglądowe-pixabay.com

Pojawiła się ptasia grypa! Gminy z powiatu kutnowskiego objęte obostrzeniami - Zdjęcie główne

Ognisko ptasiej grypy pojawiło się tuż przy granicy z powiatem kutnowskim | foto poglądowe-pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Tuż przy granicy powiatu kutnowskiego pojawiło się ognisko ptasiej grypy, co potwierdza Tomasz Walczewski, członek zarządu powiatu kutnowskiego.

Reklama

Ognisko ptasiej grypy znajduje się w jednej z miejscowości powiatu gostynińskiej znajdującej się tuż przy granicy z powiatem kutnowskim. W związku z bezpośrednim sąsiedztwem dwie gminy z powiatu kutnowskiego zostały objęte obostrzeniami. Chodzi o gminy Strzelce  i Łanięta.

Te informacje potwierdza Główny Lekarz Weterynarii. Dowiadujemy się, że wczoraj popołudniu dotarła do niego informacja o dodatnich wynikach badań laboratoryjnych, na podstawie których stwierdzono 38 ognisko w 2020 r. i szóste ognisko w drugim półroczu br. HPAI w gospodarstwie utrzymującym 34 272 indyków rzeźnych w wieku 11 tygodni.

- Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Sieraków, w gminie Gostynin, powiat gostyniński (na obszarze właściwości miejscowej Powiatowego Lekarza Weterynarii w Płocku), woj. mazowieckie. Jest to drugie ognisko HPAI na obszarze województwa mazowieckiego w tym półroczu – informuje Główny Lekarz Weterynarii.

Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję  Weterynaryjną po otrzymaniu w dniu 7 grudnia br. powiadomienia od hodowcy o zwiększonej śmiertelności stada. 

- W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków – podkreśla Główny Lekarz Weterynarii.

Wystąpienie grypy ptaków u drobiu w gospodarstwie wiąże się z koniecznością podjęcia przez Inspekcję Weterynaryjną działań mających na celu:

 • jak najszybszą likwidację ogniska,
 • ustalenie źródła choroby,
 • ustalenie czy nie doszło do przeniesienia choroby do innych gospodarstw (lub innych podmiotów).
W przypadku stwierdzenia ogniska grypy ptaków, pod nadzorem urzędowym podejmowane są m. in. następujące działania:

 • niezwłoczne zabicie drobiu lub innych ptaków w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się grypy ptaków;
 • usunięcie zwłok drobiu lub innych ptaków oraz jaj znajdujących się w gospodarstwie;
 • zniszczenie lub obróbkę, w sposób zapewniający zniszczenie wirusa grypy ptaków, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, paszy oraz przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem grypy ptaków;
 • gospodarstwo, w którym stwierdzono grypę ptaków podlega oczyszczaniu i dezynfekcji przy użyciu odpowiednich preparatów biobójczych, które wykazują działanie unieszkodliwiające w stosunku do wirusa grypy ptaków.
Wokół ogniska grypy ptaków wyznacza się obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska choroby) i obszar zagrożony (o promieniu co najmniej 10 km wokół ogniska choroby).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)
 • rok temu | ocena +4 / -0

  anonim

  Kolejne kłamstwa i manipulacje. Nie ma czegoś takiego jak ptasia grypa, tj. choroba spowodowana przez wirusy.

 • rok temu | ocena +0 / -1

  Monika

  Cześć, mam imię Monika, poznam jakiegoś normalnego faceta. Nie jestem już podlotkiem, wiem czego chcę od życia, żeby było jasne - nie szukam męża, chcę się po prostu zabawić bez angażowania się w coś poważniejszego. Nie pytaj czy jestem wolna, dla mnie to nie istotne czy kogoś masz. Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić... Rozwiń