Reklama

Pole grunwaldzkie w kutnowskiej Dziewiątce

Opublikowano:
Autor:

Pole grunwaldzkie w kutnowskiej Dziewiątce - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jak co roku, 4 marca Szkoła Podstawowa nr 9 w Kutnie obchodziła święto swojego patrona, Władysława Jagiełły. Uczniowie klas O- III w tym dniu uczestniczyli w turnieju rycerskim. Uroczystość rozpoczęło dostojne wejście królewskiego orszaku przy dźwiękach „Bogurodzicy”. Rycerze reprezentujący klasy trzecie poszukiwali pierścienia dla damy serca, doręczali królewskie listy, zdobywali wodę dla spragnionych wojów oraz budowali wieże i mur obronny. Za waleczną postawę uczestnicy turnieju otrzymali słodkie nagrody.

Natomiast uczniowie klas IV- VI ten dzień rozpoczęli od spotkania z wychowawcami i układania konkursowych krzyżówek z różnych dziedzin: sportu, religii, nauki, sztuki. Główna uroczystość dla starszej braci szkolnej odbyła się w hali gimnastycznej. Tym razem uczniowie przeżyli podróż w czasie i przenieśli się na pole grunwaldzkie, by stoczyć wielką bitwę.

Przy wtórze fanfar wkroczył królewski orszak, który z honorowego miejsca przeżywał wydarzenia z 14 lipca 1410 r. Chłopcy z naszej szkoły wcielili się w polskich wojów oraz w rycerzy zakonnych i zaprezentowali inscenizację bitwy pod Grunwaldem.

Rozpoczęła się przybyciem poselstwa krzyżackiego z dwoma nagimi mieczami, a zakończyła triumfalnym odśpiewaniem „Bogurodzicy”. Następnie szkolna brać ruszyła w sportowe szranki, by walczyć o „słodkie” laury w turnieju rycerskim.

Ten dzień był dla wszystkich uczniów naszej szkoły fascynującym spotkaniem z historią i bohaterami czasów Władysława Jagiełły.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE