Reklama

Reklama

Policjanci z Kutna stracili część alkomatów przez koronawirusa. Będzie mniej kontroli?

Opublikowano: czw, 5 mar 2020 06:00
Autor:

Policjanci z Kutna stracili część alkomatów przez koronawirusa. Będzie mniej kontroli? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Funkcjonariusze drogówki wycofują się z używania alkomatów bezustnikowych. Powód? Obawy przed koronawirusem. Takie wytyczne policjanci w całej Polsce otrzymali z Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA. Tego typu urządzenia najczęściej stosowane są podczas masowych badań trzeźwości.

Reklama

Koronawirus oficjalnie pojawił się w Polsce - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o tym w środę 4 marca. Okazuje się, że epidemia wywołuje zdecydowanie więcej problemów, niż można się było spodziewać. Wstrzymano lub ograniczono imprezy masowe, jak chociażby niedawny Intel Extreme Masters w Katowicach, który obył się bez udziału widowni. Utrudnienia nie ominęły też służb mundurowych. Do policjantów trafiło pismo z PIS MSWiA, z zaleceniami dotyczącymi badań trzeźwości.

- Profilaktycznie, aby zminimalizować całkowicie ryzyko narażenia na biologiczny czynnik chorobotwórczy zaleca się nie używać urządzeń bezustnikowych podczas akcji zbiorowych badając trzeźwość osób jedna po drugiej - informuje mł. insp. Joanna Kącka, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Trzeba zaznaczyć, że ten typ alkomatów wykorzystywany jest podczas zakrojonych na szeroką skalę akcji. Umożliwia bowiem wykonanie większej ilości badań w krótszym czasie. Policja zapewnia, że dysponuje urządzeniami wyposażonymi w ustniki, gwarantują więc, że każde podejrzenie jazdy pod wpływem będzie sprawdzane.

- Policjanci w przypadku podejrzenia kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu będą badać trzeźwość za pomocą urządzeń wyposażonych w ustniki, które po każdym badaniu są wymieniane - dodaje mł. insp. Kącka.

Policjanci zaznaczają też, że jest to jedynie środek profilaktyczny zalecony przez inspektorat sanitarny.

- W naszej opinii użycie tych urządzeń nie stwarza zagrożenia zarażenia chorobami, nigdy takiego przypadku nie stwierdziliśmy, jednak po konsultacji z inspektorem sanitarnym MSWiA wolimy całkowicie rozwiać jakiekolwiek wątpliwości wobec również licznych zapytań ze strony społeczeństwa w związku z obawami przed wirusami - podkreśla oficer prasowy KWP Łódź.

Mimo tego więc, że funkcjonariusze będą mieli do dyspozycji zaledwie połowę urządzeń, którymi dysponują, kierowcy nie mogą czuć się bezkarnie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)
 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  kutnowirus

  jak to sie rozprzestrzeni to juz po NAS.Za duży burdel w miastach panuje w kutnowskim szpitalu bedzie zarazić się mozna najprędzej

 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  przezorny

  osoba chora z podejrzeniem koronawirusa w jakich przebywa odizolowanych warunkach czy nawet inni co mieli kontakt z chorym ,kierowani są na kwarantannę....CO DA ZMIANA USTNIKA , jesli badany poprzednik wraca np.z Włoch i jest chory?

 • 2 lata temu | ocena +5 / -5

  brak słów

  " W naszej opinii użycie tych urządzeń nie stwarza zagrożenia zarażenia chorobami, nigdy takiego przypadku nie stwierdziliśmy". Żal mi was, naprawdę.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   Żal

   Dokładnie, oni mogą poważać opinie specjalistów, ale ich opinie podważyć nie wolno bo są najmądrzejsi....