Reklama

"Polska – Francja - Rosja – powinowactwa literackie"

Opublikowano:
Autor:

"Polska – Francja - Rosja – powinowactwa literackie" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Spotkanie z polskimi pisarzami, którzy w sposób szczególny kultywują w swojej twórczości zainteresowanie kulturą Rosji i Francji, odbędzie się 17 kwietnia o godzinie 18:00 w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie. Będzie one kolejną odsłoną cyklu, który prowadzący je poeta Artur Fryz, zatytułował "Przestrzenie literatury".

Renata Lis opublikowała niedawno jedną z najciekawszych książek ostatnich lat w Polsce pt. „Ręka Flauberta”. Jest to niezwykła eseistyczna biografia jednego z najwybitniejszych prozaików w dziejach literatury francuskiej i światowej. W roku ubiegłym ukazały się też jej tłumaczenia dzieł Iwana Bunina pt. „Późna godzina” z jej posłowiem i komentarzami. Wraz z Jarosławem Markiem Rymkiewiczem przetłumaczyła „Trzy baśnie” Flauberta. To jedna z najciekawszych pisarek polskich obecnego czasu.

Mariusz Wilk to z kolei czołowy polski pisarz nurtu „non fiction” i zarazem jeden z najgłębiej eksplorujących kulturę rosyjską polskich twórców. Zdecydował się zresztą na zamieszkanie na terenie Rosji. Spotkanie z nim otworzyło w roku ubiegłym wspomniany cykl: „Przestrzenie Literatury”. Autor m.in. cyklu „Dziennik Północny”, na który złożyły się tomy: „Dom nad Oniego”, Tropami rena” i „Lotem gęsi”. Jego książki były nominowane do nagrody literackiej Nike.

Wydaje się, że skonfrontowanie podczas jednego spotkania tych twórców może przynieść inspirujące efekty. Zresztą już samo pojawienie się wstępnej informacji o takim spotkaniu wywołało zainteresowanie ośrodków opiniotwórczych. Jest prawdopodobne, że Kutnowski Dom Kultury wraz z Wydawnictwem Sic! rozpocznie tym samym cykl spotkań-dialogów konfrontujących poglądy i spostrzeżenia ważnych współczesnych pisarzy na tematy nieobojętne. Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna oraz niespodzianka kulinarna. Wstęp wolny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE