Reklama

Pomoc płynąca prosto z serca - Wolontariusze, dziś jest Wasz dzień!

Opublikowano:
Autor:

Pomoc płynąca prosto z serca - Wolontariusze, dziś jest Wasz dzień! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest bezcenna. To właśnie dziś, 5 grudnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. A tych nie brakuje również w naszym mieście!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest największym wydarzeniem skupiającym wolontariuszy. Co roku tysiące osób w całej Polsce charytatywnie wychodzi na ulice swoich miast po to, aby pomagać. W Kutnie w tym roku wolontariuszy będzie 250.

- Na tę chwilę zarejestrowanych jest 190 osób. Nadal mogą się zgłaszać, do wyczerpania limitu miejsc. Praca wolontariuszy jest na etapie początkowym. Jest zespół zajmujący się tym obszarem organizacji 27. Finału WOŚP. Przed nami spotkanie weryfikacyjne i podpisanie właściwych dokumentów, a także spotkanie dotyczące regulaminów, procedur bezpieczeństwa ( spotkanie z przedstawicielem policji) - informuje Iza Filipowicz-Stępniak - kutnowski dyrygent tegorocznej Orkiestry.

Kutnowski sztab już w tej chwili prężnie działa. Sztab podzielony jest na zespoły zadaniowe, które zajmują się organizacją i realizacja wyznaczonych zadań. Zespoły: promocja i media, wolontariat, logistyka, Miasteczko KDK, Miasto i scena, sponsoring. Czego brakuje?

- Oczywiście funduszy, czyli bardzo bardzo intensywnie poszukujemy sponsorów - dodaje pani Iza.

Kierowniczka zdradza również, że na tegoroczny finał w Kutnie szykują mnóstwo atrakcji, a w planach są także wyczekiwane od lat koncerty. A dlaczego warto pomagać na co dzień, a nie tylko "od święta"?

- My jako instruktorzy i harcerze, bo to właśnie Hufiec ZHP Kutno w tym roku organizuje i prowadzi sztab, służbę na rzecz innych i wolontariat widzimy jako jeden z podstawowych elementów wychowania harcerskiego i nie tylko. Wolontariat rozwija empatię, wyczula na potrzeby innych, daje możliwość niesienia pomocy, pokazuje jak ważne wychowawczo i życiowo jest postrzeganie rzeczywistości nie tylko przez pryzmat naszych prywatnych/indywidualnych potrzeb, ale również innych ludzi czy zwierząt - kończy Iza Filipowicz-Stępniak.


Międzynarodowy Dzień Wolontariusza ten obchodzony jest od 1986 roku na całym świecie z inicjatywy ONZ. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym.

Warto wiedzieć, że początkowo słowo wolontariusz oznaczało osobę, która poświęca się służbie wojskowej. W XVIII i XI wieku zaczęły zaś pojawiać się pierwsze organizacje charytatywne (wiele z nich z inicjatywy Kościoła) skupione nie tylko na pomocy w miejscach działań wojennych, ale również w wymiarze lokalnym. Oczywiście nie oznacza to, że ludzie wcześniej sobie nie pomagali. Jednak dopiero w XX wieku wolontariat nabrał bardziej złożonego i zjednoczonego wymiaru.

Dziś miliony ludzi dobrej woli czynnie uczestniczą w działaniach humanitarnych, pokojowych i charytatywnych, prowadzonych m.in. przez Czerwony Krzyż, Korpus Pokoju czy UNICEF. Szacuje się, że obecnie ok. 10% Polaków jest lub bywa wolontariuszami.

Wszystkim Wolontariuszom, którzy bezinteresownie działają dla dobra innych, chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE