Reklama

Poprawią połączenia kolejowe przez Kutno

Opublikowano:
Autor:

Poprawią połączenia kolejowe przez Kutno - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Spółka PKP Intercity kilka dni temu podpisała umowę z konsorcjum firm Stadler i Newag na dostarczenie 20 nowoczesnych pociągów (nazywanych potocznie Pendolino II), które mają obsługiwać 4 trasy kolejowe. Aż 3 z tych tras będą przebiegać przez Kutno:

  • Warszawa - KUTNO - Toruń - Bydgoszcz,
  • Gdynia - Bydgoszcz - Toruń - KUTNO - Łódź - Częstochowa - Katowice,
  • Kraków - CMK - Łódź - KUTNO - Konin - Poznań - Szczecin.
Elektryczne zespoły trakcyjne będą dostosowane do jazdy z prędkością 160 km/h oraz wyposażone w klimatyzację, Wi-Fi i gniazdka dla każdego pasażera. W pociągach będzie obowiązywać taryfa TLK. W każdej z relacji objętych projektem liczba par połączeń obsługiwanych nowymi składami ma wynosić od 4 do 7 dziennie.

Relacja Warszawa - Bydgoszcz ma być obsługiwana w stałym dwugodzinnym takcie. Oprócz poprawy komfortu oznacza to zwiększenie liczby pociągów z Kutna do Warszawy, Torunia i Bydgoszczy, a w mniejszym stopniu także do Krakowa, Katowic, Trójmiasta, Poznania i Szczecina (przy założeniu, że pozostałe połączenia, nie związane z tym projektem, a również korzystające z tras Kutno-Warszawa, Kutno-Poznań i Kutno-Bydgoszcz, nie zostaną ograniczone).

Pociągi będą mogły wykorzystać swoją prędkość maksymalną na liniach Kutno-Poznań, Kutno-Warszawa (obecnie pomiędzy Kutnem a Łowiczem i Sochaczewem a Błoniem, ale wkrótce, po wymianie torów, także odcinek Łowicz-Sochaczew ma zostać dostosowany do prędkości 160 km/h, co zbliży czas przejazdu z Kutna do Warszawy do równej godziny - aktualnie najszybsze pociągi TLK "Neptun", "Kaszub" i "Artus" oraz EIC jadą godzinę i 10 minut z Kutna do Warszawy Centralnej), Bydgoszcz-Gdańsk (trasa w trakcie remontu, ale prawie ukończona) oraz na Centralnej Magistrali Kolejowej. W przypadku TLK oznacza to skrócenie czasów jazdy na tych odcinkach - obecnie większość pociągów TLK jest prowadzona lokomotywami o prędkościach maksymalnych 120 km/h lub 140 km/h - nawet tam, gdzie infrastruktura umożliwia szybszą jazdę. Nowe pociągi mają zostać dostarczone PKP IC do końca 2015 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE