Reklama

Potężne straty rolników z gminy Kutno. Susza dotknęła prawie 5 tys. hektarów upraw!

Opublikowano:
Autor:

Potężne straty rolników z gminy Kutno.  Susza dotknęła prawie 5 tys. hektarów upraw! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od 30 do nawet 70 procent - na tyle oszacowane zostały straty plonów poniesione przez gospodarstwa z terenu gminy Kutno w związku z ubiegłoroczną suszą. Do urzędu wpłynęło łącznie 208 wniosków o oszacowanie szkód w uprawach rolnych. Na jaką pomoc mogli liczyć poszkodowani rolnicy? Mowa o stawkach w wysokości... kilkuset złotych.

Rozpatrzeniem wniosków nadesłanych do urzędu gminy Kutno zajęła się powołana zarządzeniem wojewody łódzkiego komisja ds. oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej. W jej skład weszli przedstawiciele urzędu gminy Kutno, Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Łódzkiej Izby Rolniczej.

Komisja stwierdziła wystąpienie szkód powstałych w wyniku suszy, która wyrządziła spustoszenie w uprawach producentów rolnych z terenu gminy Kutno. Łączna powierzchnia oszacowanych upraw dotkniętych klęską wyniosła 4 931,33 ha. Straty plonów zostały oszacowane na poziomie od 30% do 70 %.

- Przy opracowaniu szacowania szkód uwzględniono całość produkcji rolnej w gospodarstwie, zarówno roślinnej, jak i zwierzęcej. Sporządzone przez komisje protokoły stanowiły podstawę do udzielenia pomocy rolnikom, którzy ponieśli straty spowodowane przez klęskę suszy - informują władze gminy.

Na jaką pomoc mogły liczyć gospodarstwa, które ucierpiały w wyniku tegorocznej suszy? Tej udzielała m.in Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak czytamy w uzasadnieniu, wysokość pomocy była zróżnicowana i zależała od wielkości szkód powstałych na powierzchni danej uprawy oraz od obsady posiadanych przez rolnika zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie w przypadku pomocy do użytków zielonych w gospodarstwie. Stawki wydają się jednak zaledwie kroplą w morzu potrzeb rolników i wynoszą od 250 złotych do 1000 złotych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE