Reklama

Powiat kutnowski umiera? Społeczeństwo jest coraz starsze

Opublikowano:
Autor:

Powiat kutnowski umiera? Społeczeństwo jest coraz starsze - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Statystyki są bezlitosne. Powiat kutnowski zamieszkuje coraz starsze społeczeństwo. Tak wynika z danych zawartych w Strategii Rozwoju Oświaty Powiatu Kutnowskiego na lata 2018–2021.

Średni wiek mieszkańca powiatu kutnowskiego wynosi 43,4 lat, co jest wartością wyższą niż analogiczne dane dla województwa łódzkiego – 42,7 lat oraz dla Polski – 41,4 lat. W strukturze mieszkańców powiatu kutnowskiego występuje zdecydowana przewaga osób w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym.

Zauważalna jest również nadwyżka mężczyzn nad kobietami w wieku od 0 do 44 lat.

- Podobnie przedstawia się sytuacja w biologicznych grupach wiekowych od 0 do 14 lat, gdzie mężczyźni przeważają nad kobietami stosunkiem 14,1% do 12,3% oraz w grupie wiekowej od 15 do 64 lat, mężczyźni przeważają nad kobietami stosunkiem 70,9% do 64,7%. Średnia wieku w powiecie kutnowskim kobiet wynosi 45,5 lat, a mężczyzn 41,2 lat - czytamy w dokumencie.

Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców w powiecie kutnowskim, podobnie jak w województwie łódzkim i w Polsce, wyraża się wartościami ujemnymi.

- Mamy do czynienia ze zjawiskiem depopulacji, natomiast skala natężenia zjawiska jest w powiecie kutnowskim największa. Dla Polski wskaźnik wynosi 0,2, dla województwa łódzkiego – 3,0, a dla Powiatu – 4,7. W liczbach w powiecie wśród kobiet wyniósł – 233 osoby, a wśród mężczyzn – 227, zamykając się ogólną liczbą – 460 mieszkańców - czytamy dalej.

Na przestrzeni ostatnich 20 lat w powiecie kutnowskim odnotować możemy wyraźnie negatywną tendencję, co jest spowodowane migracją i coraz mniejszą dzietnością.

Bilans migracji w powiecie kutnowskim jest ujemny. Ma na to wpływ przewaga wymeldowań (ruch wewnętrzny + za granicę) nad zameldowaniami (ruch wewnętrzny + z zagranicy). W latach 1995 – 2016 wyraźnie widać ujemne saldo migracji. Dla roku 2016 zamknęło się ono liczbą – 276 mieszkańców, w tym – 163 kobiety oraz – 113 mężczyzn. Co istotne, dominującym aspektem dla wyniku jest migracja wewnętrzna, czyli zmiana miejsca zamieszkania w obrębie Polski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE