Reklama

Reklama

Powikłania po szczepionce na koronawirusa? Wiceminister wyjaśnia

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Powikłania po szczepionce na koronawirusa? Wiceminister wyjaśnia - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W kwestii podawania szczepionki AstraZeneca Polska postępuje zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków - zapewnia Waldemar Kraska. Wiceminister zdrowia dodaje, że jak dotychczas u osób, którym podano preparat, nie stwierdzono powikłań zakrzepowo-zatorowych.

Reklama

W trakcie ostatniego briefingu w Siedlach, Kraska odniósł się medialnego szumu, który kilkunaście dni temu pojawił się wokół szczepionki AstraZeneca. Zwrócił uwagę, że w niektórych krajach wskazywano na występowanie powikłań zakrzepowo-zatorowych po podaniu tej szczepionki, lecz w Polsce takiego przypadku do dzisiaj nie stwierdzono. 

Opieramy się oczywiście na badaniach, które są prowadzone w Europejskiej Agencji Leków i na tę chwilę ona nie rekomenduje przerwania szczepień tą szczepionką, pokazując, że ta zbieżność czasowa wystąpienia ewentualnego zespołu poszczepiennego z podaniem szczepionki nie ma uzasadnienia i nie jest to spowodowane podaniem szczepionki AstraZeneca" - powiedział Kraska.

W niedzielę firma AstraZeneca przekazała natomiast, po przeanalizowaniu dużej partii danych, że nie znalazła dowodów na to, że opracowana przez nią szczepionka przeciw COVID-19 zwiększa ryzyko występowania zakrzepów krwi u osób zaszczepionych. Kraska przypomniał, że każdy lek, każda szczepionka może powodować działania uboczne.

Ale oczywiście my cały czas mamy swojego przedstawiciela w Europejskiej Agencji Leków, który na bieżąco analizuje tę sprawę. I jeżeli będzie taka rekomendacja tej agencji, to na pewno wtedy wstrzymamy szczepienia AstrąZeneką. Na tę chwilę takiej rekomendacji nie ma, więc w dalszym ciągu w Polsce szczepienia tą szczepionką są prowadzone" - powiedział wiceminister.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy