Reklama

Reklama

Poziom rakotwórczych pyłów w Kutnie przekroczony. Sprawdź ich stężenie

Opublikowano: 4 grudnia 2017 12:30
Autor:

Poziom rakotwórczych pyłów w Kutnie przekroczony. Sprawdź ich stężenie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Za oknami zimowa aura i słupki rtęci wskazujące na coraz niższe wartości, a co za tym idzie, mieszkańcy naszego miasta chętnie palą w swoich przydomowych kotłowniach. O związanym z tym smogu i zagrożeniami z nim związanymi nie trzeba nikogo przekonywać. Czy jego normy w Kutnie są przekraczane?

Reklama

O wypalaniu śmieci przez kutnian informowaliśmy niejednokrotnie. To problem nie tylko dla miejskich służb, w tym straży miejskiej, które muszą sprawdzać czym mieszkańcy palą w swoich kotłach, ale przede wszystkim dla wszystkich kutnian. Dzięki miernikom zawartości szkodliwych pyłów PM10 i PM 2,5 możemy sprawdzić w ujęciu godzinowym i dziennym jakość powietrza w naszym mieście. Dane można kontrolować nawet do miesiąca wstecz W TYM MIEJSCU

Wynika z nich, że w Kutnie stężenie PM 10 w ciągu weekendu zostało przekroczone kilkukrotnie. Najpoważniej było w sobotę o godz. 17. Wówczas stężenie wynosiło aż 179 µg/m3 (poziom dopuszczalny stężenia średniodobowego dla pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 razy w ciągu roku). Również wczoraj stężenie pyłu było dość duże i o godz. 20 wynosiło 136 µg/m3.

Jeśli chodzi o stężenie PM 2,5 to normy także zostały znacznie przekroczone w sobotę o godz. 17. Wynosiło ono 126 µg/m3.

Pył zawieszony PM10
Drobny pył zawieszony PM10 (particulate matter) jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych zawierającą substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m.in. benzo(a)piren, metale ciężkie oraz dioksyny i furany).
Poziom dopuszczalny stężenia średniodobowego dla pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 razy w ciągu roku.
Poziom dopuszczalny stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3.
200 µg/m3 to poziom informowania dla stężenia 24-godzinnego.
300 µg/m3 to poziom alarmowy dla stężenia 24-godzinnego.
Pył przedostaje się do organizmu przede wszystkim przez drogi oddechowe lub pośrednio przez układ pokarmowy, kiedy spożywana jest skażona żywność (szczególnie dotyczy to metali ciężkich). Stwierdzono, że cząstki o średnicach większych od 10 μm zatrzymują się w górnych odcinkach dróg oddechowych, skąd są wydalane. Pył zawieszony PM10 przenika do płuc, ale się tam nie akumuluje, może akumulować się w górnych odcinkach dróg oddechowych.
Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.
Pył zawieszony PM2,5
Pył zawieszony PM2,5 (particulate matter) jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Do atmosfery emitowany jest jako zanieczyszczenie pierwotne powstające w wyniku procesów antropogenicznych i naturalnych oraz jako zanieczyszczenie wtórne, powstające w wyniku przemian dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, amoniaku, lotnych związków organicznych i trwałych związków organicznych.
Pył PM2,5 jest również zanieczyszczeniem transgranicznym, transportowanym na odległość do 2500 km. W powietrzu może pozostawać przez wiele dni lub tygodni, a sedymentacja i opady nie usuwają go z atmosfery.
Pył zawieszony PM2,5 przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.
27 µg/m3 to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2013
25 µg/m3 to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2015
20 µg/m3 to poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego w roku 2020

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (34)
 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  abc

  z jednej strony smród z piekarni przy ul .konopnickiej a z drugiej smród, hałas i pył trzcinowy w całej okolicy od tartaku przy ul przemysłowej.. o jak całuski okrągły rok..Wladze kutnowskie dały zezwolenia na rozszerzanie działalności a teraz ręce umywaja-twierdząc,ze to sprawa ochrony środowiska- delegatura w Skierniewicach...i mają problem w dupi e i ci i ci...wszystko zawsze jest w granicach normy..Zycze tym Władzom pomieszać z nami ze 2 dni i zobaczyć jak to wygląda.. .Ale kogo z nich będzie na to stać? oczywiście nikogo! sprawy z regul y latw i się w urzędzie przy biurku..A my -mieszkancy-zawsze w czarnej dupi e.. bo po co komu się wysilać i wyjść w teren,porozmawiać z ludźmi i im pomóc? przed wyborami się pojawiają i potem na 4 lata znikają..

 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  Wkurzony

  Zadymienie i smród palonych opon na Kopernika koło wiaduktu to jest rekord Guinessa

 • 4 lata temu | ocena +1 / -1

  dj Adamus

  jak pisalem wyzej pala w domkach w piecach czym popadnie w dzien widac jaki syf leci z kominow ale straż miejska nic nie robi czy dostal ktorys mieszkaniec grzywne za palenie plastikami i innymi syfami??Inne akcje potrafia ogarniac ale w tym temacie sa słabi a sami ten suf tez wdychaja.Ktos sie wezmie za ten stan rzeczy??Wyciagnie ktos konsekwencje wobec osob ktore zatruwaja srodowisko i powietrze?Nasze dzieci na tym cierpia i my ...

 • 4 lata temu | ocena +2 / -2

  dj Adamus

  Wezcie sie za mieszkańców domkow jednorodzinnych przy ul.Morcinka i wszystkich tych ciągnacych sie wzdłuż szpitalnej pala jakims gownem czuc smrod opon ,gum,plastikow a straż miejska co robi?nie mozna w ogole otworzyc okna wieczorem zeby swiezego powietrza wpuścić czy ktos za te domki sie wkoncu wezmie czy trzeba z tym isc wyzej'??

 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  acomitam

  palacze papierosów też zatruwają powietrze i jakoś nikt tego nie komentuje, myślę, że ci wszyscy pieniacze , co się tu wypowiadają sami najwięcej zatruwają powietrze.

 • 4 lata temu | ocena +4 / -4

  Cmentarna

  Posiadam piec mialowy na przyszly sezon chce przejsc na gaz wydatek takiej inwestycji to mniej wiecej 25 tys zl miasto zwraca zaledwie 3 tys a mogli ny jednak trochewiecej kasy przeznaczyc na ta dotacje to wiecej ludzi ny przechodzilo na piece eko

  • 4 lata temu | ocena +2 / -2

   tomasz

   Dokładnie tak. Gdyby promowali konkretną pomocą finansową zmianę ogrzewania to sam chętnie bym przeszedl na gaz. Za dotację w wysokości 3 tys. złoty nawet się połowy pieca nie kupi a co z innymi kosztami.

 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  Magda M.

  kkuuuttsyy w Mordeeeeee

 • 4 lata temu | ocena +3 / -3

  Martin

  Dotacje dajcie na zmianę piecy na ekologiczne np gazowe.

 • 4 lata temu | ocena +2 / -2

  Fela

  A czemu zarzadu nieruchomosci nic nie robi z klopotem smieci wypalanych w piecach przez ich lokatorow

 • 4 lata temu | ocena +4 / -4

  Dymzkomina

  Wracając z pracy zastanawiam się czym dziś uraczą mnie sąsiedzi. Spalona Guma ? Zapach plastiku czy zwykła sadza z komina? Jak wjeżdżam na Dybów to zamykam obieg zewnętrzny w klimatyzacji auta bo udusić się idzie. O otwarciu okien - zapomnij. Czasem żałuję że mam gaz ziemny bo bym odpłacił pięknym zanadobne i pojechał w cholerę jak najdalej.

  • 4 lata temu | ocena +5 / -5

   Sąsiad

   Pamiętam jak oponami paliłeś i wtedy było dobrze, nie narzekałeś, że ci śmierdzi.

 • 4 lata temu | ocena +7 / -7

  Spep

  Czujniki pewnie na budynku UM, obok blokowisk na Podrzecznej stare kaminice spalające tony cholera wie czego... Brak słów.

 • 4 lata temu | ocena +3 / -3

  NO JA PRZECA

  A może niech każdy sam krytycznie spojrzy na to co wydobywa się z jego komina wyciągnie wnioski i będzie od razu lepiej (NA KONOPNICKIEJ JEST JAKAŚ PIEKARNIA PALĄ TAM STARYM CHLEBEM SMRÓD NIE DO WYTRZYMANIA) :)

 • 4 lata temu | ocena +5 / -5

  Magda M.

  robie darmowe lodyyy!!!!!!

 • 4 lata temu | ocena +4 / -4

  powietrze

  Chcieliście mieć pięknie jak w Krakowie? No to macie.

 • 4 lata temu | ocena +6 / -6

  Elka

  OGRODNICZY NA NARUTOWICZA !!!! Zadymienie z ich komina nie do wytrzymania !!!! Gdzie są słuzby????

 • 4 lata temu | ocena +5 / -5

  Mag

  Dofinansować zakup pieców eko .

 • 4 lata temu | ocena +11 / -11

  Dr Dariusz Stokwiszewski

  Szanowni Państwo, od ponad dwóch lat staram się robić, co tylko w mojej mocy, aby mieszkańcy miasta zrozumieli, jak wiele mogą zdziałać, aby zadbać o własną przyszłość, czy choćby o ten jej fragment, który dotyczy naszych dzieci i wnuków. Obecnie ani my, ani tym bardziej oni, tej przyszłości nie mamy. Czy na pewno nie mamy jednak na nic wpływu? Od kilku dziesięcioleci w mieście i powiecie rządzą nami w zasadzie te same osoby albo ich rodziny, koledzy z tej czy innej partii, Unia Wolności, Platforma Obywatelska, PSL, PiS, lokalne komitety (KWW Zbigniewa Burzyńskiego czy Komitet Obywatelski) o partyjnych przecież inklinacjach i rodowodach. Niektórzy z ich członków „doskonale”, co chcę bardzo mocno podkreślić, „sprawdzili się” w poprzednim, „jedynie słusznym systemie”, a teraz z podobną finezją i perfekcją zmienili się w różnej maści „działaczy solidarnościowych” „opozycyjnego podziemia”, tj. kryształowo czystych i „zasłużonych dla Wolnej Polski” ludzi, którzy często składają kwiaty na grobach ofiar poprzedniego systemu (z którego powodu zamordowani chyba „przewracają się” w mogiłach). Mało tego, zdarza się, że jeden czy drugi „uniwersalny działacz”, to byli, dobrze postrzegani i opłacani przez władze PRL-u, pracownicy MO, WUSW, WSW, SB etc. Tu już nie chodzi o brak wstydu czy honoru, a o choćby minimalną refleksję oraz „higienę życia społecznego”. Może mi ktoś zarzucić, że się „nagle” obudziłem, że musiałem o tym wiedzieć wcześniej, że siedziałem i nic nie robiłem, aby coś zmienić na lepsze. Godzę się na to, jeśli ktoś chce tak to postrzegać. Tymczasem po prostu zajmowałem się nauką, a także wykonywałem ukochaną pracę wykładowcy akademickiego. Stąd żyłem w nieco innym świecie. Mogę jednak odpowiedzieć jeszcze inaczej: na działanie w słusznej sprawie nigdy nie jest zbyt późno. Nie chcę zmieniać pracy, którą kocham, nie zależy mi na stanowiskach i przywilejach. Chcę i pragnę jednego aby ludzie będący u władzy od dziesiątek lat wreszcie odeszli i dali przejąć jej stery ludziom młodszym, mądrzejszym i uczciwym, chcącym zrobić coś bezinteresownie dla miasta i jego mieszkańców. Napisałem jakiś czas temu do Wojewody Łódzkiego, przedstawiając kutnowskie patologie, próbowałem także pomóc ludziom w różnych sprawach. Moje działania, niewsparte przez nikogo, wydaje mi się, na niewiele się zdały. Były kontrole Regionalnej Izby Obrachunkowej w starostwie i w szpitalu; ich wyniki być może posłużą w innych postępowaniach, na wiele informacji Wojewoda jednak nie zareagował. Chcę podkreślić, że nie składam „broni” i zachęcam do wspólnego działania. W tym duchu apeluję do Państwa: odsuńmy, w demokratycznych wyborach, raz na zawsze ludzi skompromitowanych tych, którzy nigdy nie powinni byli otrzymać od społeczeństwa tak wielkiego mandatu zaufania, jakim jest prawo do pełnienia najwyższych funkcji samorządowych. To jedyna szansa na zmianę sytuacji powiatu kutnowskiego i Kutna na normalną. Wesprę każdą mądrą inicjatywę i podpiszę, jako pierwszy, każde pismo skierowane nawet do najwyższych władz państwa, w którym obywatele tego miasta będą chcieli wprowadzić normalność. Apel ten kieruję do Was nie tylko, jako politolog, mający wiedzę i prawo wypowiadać się w kwestiach społecznych oraz wykładowca akademicki, ale przede wszystkim jako obywatel i mieszkaniec Kutna.

 • 4 lata temu | ocena +14 / -14

  przykre

  Prezydent Burzyński ma kilka obsesji (fontanna, róże, nowy plac Wolności, Pałac Saski i reszta działań z dotacji unijnych), ale niestety nie słucha potrzeb mieszkańców. Te rzeczy (oprócz fontanny) są fajne i z pewnością zmianią wizerunek Kutna, ale nie są pilne. Brakuje natomiast działań codziennych, nie tak spektakularnych, ale poprawiających życie mieszkańców o wiele bardziej niż nowy plac Wolności i odrestaurowany Pałac Saski. Takie kwestie to na przykład wymiana zniszczonych chodników, dbanie o czystość, uzupełnianie zniszczonej zieleni miejskiej, remonty kamienic komunalnych, sprawna komunikacja miejska (nowe autobusy nic nie zmienią, jeśli będą jeździć co 1-3 godz. jak obecnie), podłączanie budynków do sieci ciepłowniczej, większe dofinansowanie do wymiany pieców węglowych na gazowe (w niektórych przypadkach nawet 100% dofinansowania - dla dobra wszystkich mieszkańców, żeby nie oddychali pyłem). Te duże inwestycje unijne na pokaz to pudrowanie trupa - tym trupem jest Kutno, z którego co rok ubywa ok. 400 mieszkańców. Władze zupełnie nie dbają o poziom codziennego życia i jakość otoczenia, w którym przebywamy. Rewitalizacja tak - ale rewitalizacja obszarowa i całościowa, poprawiająca poziom życia mieszkańców, a nie zrobienie kilku miejsc za ogromne pieniądze, a pozostawienie reszty na pastwę losu.

 • 4 lata temu | ocena +14 / -14

  pieszy

  Przekroczone jest również "stężenie" psich kup na chodnikach w Kutnie, ale "chrabiom" wolno. Tyle ,że prawdziwy hrabia to miał od psów psiarczyka.

  • 4 lata temu | ocena +4 / -4

   Ja

   PIESZY To wez i posprzataj bo widze sie nudzisz i glupoty piszesz

  • 4 lata temu | ocena +1 / -1

   Xyz

   Miłośnik zwierząt coś ci debilu zrobiły nasilały na ciebie

 • 4 lata temu | ocena +14 / -14

  okropne

  Osiedle Dybów dzień w dzień nie można uchylić okna... od miesiąca ! Przed zmrokiem brązowy, czarny, a nawet czerwony słup dymu z niejednego komina... Wyprowadzić się nie mogę, pozostaje tylko patrzeć i wdychać.

 • 4 lata temu | ocena +19 / -19

  jebać_kretynów

  wycinajcie wiecej drzew, to na pewno pomoze zmiejszyc problem - bezmózgie stworzenia, wystarczy troche pomyslec, ale przeciez parking wazniejszy niz zdrowe płuca

  • 4 lata temu | ocena +10 / -10

   pracownik_um

   niestety wycinka drzew wpływa na jakośc powietrza i to nie od dziś wiadomo, ale wygodnictwo ważniejsze - przykładem wyniki badań niezależnych instytucji wynajętych przez organy administracji - ciemnogrodzianie doinformujcie się zamiast budować betonowe miasta

  • 4 lata temu | ocena +11 / -11

   dobre?

   "Lepiej się nie odzywać i sprawiać wrażenie kretyna, niż się odezwać i wrażenie potwierdzić"????????

  • 4 lata temu | ocena +7 / -7

   sp

   Niestety Ci nie wyszło, a chciałeś się mocno popisać. Drzewa nie filtrują smogu z powietrza.

   • 4 lata temu | ocena +5 / -5

    kolejowy

    tobie za to wyszła słoma z butów... nie znasz sie to sie nie wypowiadaj - od dziecka uczą że drzewa to naturalne płuca

    • 4 lata temu | ocena +5 / -5

     sp

     Naturalne płuca jeśli chodzi o dwutlenek węgla, a nie smog. Poza tym w zimę drzewa nie mają liści więc nic nie filtrują.

     • 4 lata temu | ocena +1 / -1

      marcjanna

      tlenek wegla tez truje i to nie tylko zimą wiec nie gadaj głupot bo widac ze totalnie nie wiesz co wypisujesz

      • 4 lata temu | ocena +2 / -2

       sp

       Tlenek truje, a nawet zabija bo to czad, ale drzewa go nie pobierają.

 • 4 lata temu | ocena +5 / -5

  czarna

  to im prosze podlaczyc centralne oni tez maja prawo miec w dupe cieplo

 • 4 lata temu | ocena +20 / -20

  kkk

  oczywiście "wspaniali kutnianie" - latem śmieci do lasu lub na ulicę a zimą do pieca. A co tam niech inni wdychają ten syf.