Reklama

Reklama

Prezydent Kutna z absolutorium: "Działał w tym trudnym okresie w sposób prawidłowy i przemyślany"

Opublikowano: 22 czerwca 2021 12:12
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Prezydent Kutna Zbigniew Burzyński uzyskał absolutorium za 2020 rok. Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Kutno radni 13 głosami "za" zdecydowali o udzieleniu zaufania dla włodarza miasta.

Reklama

Głosowanie poprzedziła dyskusja na temat sprawozdania z wykonania budżetu za 2020 rok. Wielokrotnie w sali konferencyjnej Urzędu Miasta podkreślana była wyjątkowość sytuacji, w której samorząd musiał funkcjonować przez większość ubiegłego roku. Mowa tu o stanie epidemii, który został wprowadzony w Polsce w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Ogólnokrajowe spowolnienia gospodarki, a także spore utrudnienia dla przedsiębiorców wynikające z obostrzeń pandemicznych, dały o sobie znać również w kwestii wykonania budżetu. Dochody budżetowe w 2020 roku wyniosły prawie 246 milionów złotych, co daje 95% wykonania planu. Miasto osiągnęło przychody w kwocie 43,8 miliona złotych, co daje nieco ponad 96,5% wykonania planu. Wydatki miasta osiągnęły kwotę ponad 273 milionów złotych, to nieco ponad 93,5% wykonania planu na 2020 rok.

- Był to bardzo ciężki rok, bo nikt z nas nie wiedział, co się wydarzy. Musieliśmy zwiększyć wydatki na środki bezpieczeństwa zarówno w Urzędzie Miasta jak i jednostkach podległych. Z drugiej strony zmniejszyły się wpływy do budżetu. Mimo wszystko udało się wykonać w znacznym stopniu wydatki i dochody miasta, z czego bardzo się cieszę. Mam nadzieję, że najgorszy okres mamy już za sobą – mówił po sesji Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna. 

W głosowaniu w sprawie udzielenia absolutorium 13 radnych z klubu „Porozumienie dla Kutna” było „za”, 7 radnych wstrzymało się od głosu. 

- W trakcie pandemii nie zapomniano o potrzebujących pomocy mieszkańcach   i podmiotach gospodarczych m.in. w związku z ustawowymi ograniczeniami w prowadzonej działalności. Miasto pomagało im udzielając: zwolnień, umarzając zaległości, przesuwając terminy płatności, rozkładając na raty zarówno zobowiązania podatkowe oraz cywilnoprawne - tłumaczy Grzegorz Chojnacki, przewodniczący klubu radnych „Porozumienie dla Kutna”.

Chojnacki wspomniał też o przeprowadzonych inwestycjach, m.in. o zakupie autobusów niskoemisyjnych dla MZK czy przebudowie ulic Jagiełły, Batorego, Chrobrego, Ptasiej, Sowiej i Paderewskiego. 

- Ponadto przekazano w formie dotacji wsparcie dla Kutnowskiego Szpitala Samorządowego Sp. z o. o.  To wszystko pokazuje nam, że prezydent działał w tym trudnym okresie w sposób prawidłowy i przemyślany. Dlatego zdecydowaliśmy się zagłosować za absolutorium i za udzieleniem wotum zaufania – dodał. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE