Prezydent Zbigniew Burzyński odpowiadając na interpelację ws. wzniesienia pomnika 37 pułku piechoty poinformował, że na początku roku poprosił o przeanalizowanie tej sprawy przez pracowników urzędu oraz Muzeum Regionalnego w Kutnie.
- Pracownicy Wydziału Gospodarki Przestrzennej zajęli się analizą dogodnej lokalizacji pomnika, wskazując na otoczenie wschodniego skrzydła budynku byłych koszar pułkowych jako dogodną lokalizację. Kutnowscy muzealnicy zgromadzili informacje oraz grafiki dotyczące symboliki związanej z 37 pp. – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego Rafała Jóźwiaka.
Pracownicy zajmujący się urbanistyką podjęli konsultacje z autorem pomnika dr. Antoniego Troczewskiego profesorem Marianem Molendą, w zakresie wstępnej koncepcji pomnika i jego zasadniczych charakterystyk.
- Niestety jak Pan wie, w marcu wybuchła epidemia SARS-CoV-2. Sytuacja ta zasadniczo zmieniła nasze priorytety, notujemy spadek dochodów podatkowych. Uważam, że czas epidemii nie jest dobrym momentem na wydawanie pieniędzy na pomniki. Zresztą tego typu projekty zawsze wymagały zaangażowania społecznego, co jest w obecnym momencie wykluczone – stwierdza Zbigniew Burzyński.
Prezydent dodaje, że historia pułkowa ma już swoje wyraźne miejsce w przestrzeni publicznej Kutna. Istnieje tablica pułkowa na budynku dawnych koszar, największy obiekt inżynieryjny miasta nosi nazwę pułku, szczycimy się doskonałym liceum mundurowym imienia 37 pułku piechoty i wiele innych.
- Pamiętamy o tradycji pułku podczas uroczystości rocznicowych i świąt państwowych. Biorąc pod uwagę powyższe, informuję iż nie przewiduję w dającej się określić przyszłości, podjęcia inicjatywy budowy pomnika 37 pułku piechoty – kończy Z. Burzyński.