Reklama

Problem z jakością wody? "Może doprowadzić do zatrucia!"

Opublikowano:
Autor:

Problem z jakością wody? "Może doprowadzić do zatrucia!" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Mieszkańcy są bezradni. To, co leci z ich kranów nie da się, ich zdaniem, nazwać wodą, o czym świadczy kolor i smak, a już tym bardziej nie nadaje się ona do spożycia. Tej uciążliwej sytuacji kres miał położyć remont stacji uzdatniania, po którym z kolei konieczne były kontrole sanepidu. Jaki przyniosły skutek?

Ciężko wyobrazić sobie życie w XXI wieku bez dostępu do czystej, bieżącej wody. Ale co nam po niej, skoro nie możemy jej spożywać? Z takim pytaniem zwracają się mieszkańcy jednej z gmin naszego powiatu, a dokładnie Bedlna. Problem z jakością wody, o którym nie tak dawno, bo w kwietniu, informowaliśmy TUTAJ, wraca jak bumerang, a bedlnianie mają już dość i postanowili nagłośnić tę sprawę.

- Jestem zaniepokojony jako mieszkaniec gminy Bedlno jakością wody z gminnych stacji uzdatniania wody w Orłowie i Głuchowie. Miesiąc temu stacje były wyremontowane za kilka milionów złotych, a jakość wody jest gorsza niż przed remontem stacji uzdatniania. Niezdatna woda do picia jest używana przez mieszkańców gminy i może doprowadzić do zatrucia ludzi i zwierząt, brak zgody sanepidu ma używanie tej wody. Wójt trzyma wszystko w tajemnicy w obawie przed wyborami. Rozmawiałam z pracownikiem gminy, który powiedział mi w tajemnicy, że źle opracowany był projekt stacji, a inspektor nadzoru robót technologicznych nie dopilnował właściwego wykonania - czytamy w piśmie, które przysłali mieszkańcy Bedlna do naszej redakcji.

Okazuje się, że kontrole sanepidu były przeprowadzane dwukrotnie. Pierwsza z nich odbyła się jeszcze w kwietniu i choć jej wyniki pozostawiały wiele do życzenia - wówczas zaobserwowano zbyt duże stężenie manganu, to jednak przekroczone normy nie stanowiły zagrożenia dla ludzkiego życia. Zakaz spożywania wody nie został wydany.

- W dniu 24.04.2018 r. w związku ze skargą telefoniczną na jakość wody z wodociągu publicznego w Orłowie pobrano do badania próby wody z sieci oraz na stacji uzdatniania wody. W próbie pobranej na sieci w miejscowości Wola Kałkowa stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej wartości stężenia manganu ( wartość dopuszczalna 50 µg/l – wartość stwierdzona 56 ± 8 µg/l) jednocześnie stwierdzono podwyższoną wartość ogólnej liczby mikroorganizmów w 220C w próbie pobranej na sieci i w próbie pobranej stacji uzdatniania wody. Stwierdzone przekroczenia nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia ludzi dlatego nie wydawano decyzji o nieprzydatności wody do spożycia. Ponieważ jednak stwierdzono naruszenie wymagań dotyczących jakości wody do spożycia przez ludzi wszczęto postępowanie w celu doprowadzenia jakości wody z wodociągu publicznego w Orłowie do zgodnej z obowiązującym rozporządzeniem. W dniu 08.05.2018 r. dokonano ponownego poboru prób w ramach kontroli urzędowej z sieci wodociągu publicznego, w których nie stwierdzono przekroczeń. W dniu 07.06.2018 r. Gmina Bedlno przedstawiła pozytywny wynik badania wody z sieci na obecność manganu - informuje Kierownik Oddz. Higieny Komunalnej PSSE, mgr inż. Maciej Walczak.

Wyniki późniejszych badań okazały się być zadowalające i wszystkie parametry wody były w normie, zatem wszczęcie postępowania umorzono, a wodę ze stacji zarówno w Orłowie jak i Głuchowie sanepid ocenił jako przydatną do spożycia. Ostatnia taka ocena została wydana 14 czerwca br.

Czy to oznacza, że problem został żegnany? Jak do sprawy odniesie się wójt Gminy Bedlno? O odpowiedzi urzędu niezwłocznie poinformujemy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE