Reklama

Reklama

Projekt magazynu: elementy, o których zapominamy

Opublikowano: 20 grudnia 2017 10:25
Autor: Ogłoszenie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wydarzenia Hałas, zgiełk, dziesiątki pracowników oraz cała masa różnych sprzętów i maszyn budowlanych – tak w skrócie można opisać każdą większą inwestycję budowlaną. Także tę, której celem jest stworzenie magazynu lub pokaźnej hali magazynowej do przechowywania towarów i produktów nierzadko wymagających specjalnego traktowania. Zanim jednak wielki budynek powstanie i zacznie funkcjonować, należy go we właściwy sposób zaprojektować.

Reklama

Odpowiedzialny projekt

Pierwszą, podstawową i najważniejszą cechą każdego projektu architektonicznego sali magazynowej jest stworzenie jego osiowego układu, czyli po prostu ogólnego szkieletu. Hale mogą mieć różne kształty, od standardowych i najczęściej stawianych – na planie prostokąta – po inne geometryczne wariacje. O czym więc powinien pamiętać każdy architekt? Co liczy się najbardziej podczas projektowania wyglądu hali magazynowej? Uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na:
- wysokość budynku oraz jego ewentualną piętrowość
- lokalizację budowy (tereny suche, grząskie, blisko terenów mieszkalnych lub od nich oddalone)
- trasy dojazdowe, węzły komunikacyjne z głównymi drogami
- rozmieszczenie wewnętrznych regałów i półek
- przejścia oraz drogi dla wózków widłowych
- systemy przeciwpożarowe, grzewcze, chłodzące, podłączenie mediów: gazu, prądu, wody, dostępu do sieci internetowej
Projekt powinien zakładać również rozwiązania dla kwestii pobliskich parkingów, miejsca biurowego, odrębnych placów załadunkowych, montażu suwnic. Jeśli hala magazynowa będzie ogromnych rozmiarów, dobrym pomysłem jest podzielenie jej na tematyczne segmenty: do towarów suchych, mokrych, wymagających skrajnie niskich lub skrajnie wysokich temperatur. Koniecznie rozdzielić należy produkty żywnościowe od chemicznych oraz te z długim terminem ważności od tych, które są świeże przez krótki czas.
Depenbrock.pl

Rozkład regałów

Dość częstym i niestety bardzo znamiennym w skutki błędem architektów jest traktowanie nieco po macoszemu problemu wewnętrznego rozmieszczenia regałów. Zazwyczaj sprawa ta pozostawiana jest całkowicie w gestii inwestora, podczas gdy w praktyce to właśnie projektant powinien wszystko rozplanować. Ważne jest głównie to, aby zamówić odpowiednią liczbę regałów o właściwej wysokości, a przy tym wykorzystać maksimum dostępnego w magazynie miejsca. Właściwy rozkład regałów pozwala natomiast na stworzenie między nimi przestrzeni, która umożliwia swobodne i efektywne wyładowanie i załadowanie towarów oraz poruszanie się wózkami widłowymi. Całość wewnętrznego wyposażenia mogą natomiast uzupełniać naścienne regały lub półki, które ze względu na ich praktyczną lokalizację najczęściej wykorzystuje się do przechowywania najbardziej chodliwych towarów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.