reklama

Projekt magazynu: elementy, o których zapominamy

Opublikowano:
Autor:

Projekt magazynu: elementy, o których zapominamy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaHałas, zgiełk, dziesiątki pracowników oraz cała masa różnych sprzętów i maszyn budowlanych – tak w skrócie można opisać każdą większą inwestycję budowlaną. Także tę, której celem jest stworzenie magazynu lub pokaźnej hali magazynowej do przechowywania towarów i produktów nierzadko wymagających specjalnego traktowania. Zanim jednak wielki budynek powstanie i zacznie funkcjonować, należy go we właściwy sposób zaprojektować.

Odpowiedzialny projekt

Pierwszą, podstawową i najważniejszą cechą każdego projektu architektonicznego sali magazynowej jest stworzenie jego osiowego układu, czyli po prostu ogólnego szkieletu. Hale mogą mieć różne kształty, od standardowych i najczęściej stawianych – na planie prostokąta – po inne geometryczne wariacje. O czym więc powinien pamiętać każdy architekt? Co liczy się najbardziej podczas projektowania wyglądu hali magazynowej? Uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na:
- wysokość budynku oraz jego ewentualną piętrowość
- lokalizację budowy (tereny suche, grząskie, blisko terenów mieszkalnych lub od nich oddalone)
- trasy dojazdowe, węzły komunikacyjne z głównymi drogami
- rozmieszczenie wewnętrznych regałów i półek
- przejścia oraz drogi dla wózków widłowych
- systemy przeciwpożarowe, grzewcze, chłodzące, podłączenie mediów: gazu, prądu, wody, dostępu do sieci internetowej
Projekt powinien zakładać również rozwiązania dla kwestii pobliskich parkingów, miejsca biurowego, odrębnych placów załadunkowych, montażu suwnic. Jeśli hala magazynowa będzie ogromnych rozmiarów, dobrym pomysłem jest podzielenie jej na tematyczne segmenty: do towarów suchych, mokrych, wymagających skrajnie niskich lub skrajnie wysokich temperatur. Koniecznie rozdzielić należy produkty żywnościowe od chemicznych oraz te z długim terminem ważności od tych, które są świeże przez krótki czas.
Depenbrock.pl

Rozkład regałów

Dość częstym i niestety bardzo znamiennym w skutki błędem architektów jest traktowanie nieco po macoszemu problemu wewnętrznego rozmieszczenia regałów. Zazwyczaj sprawa ta pozostawiana jest całkowicie w gestii inwestora, podczas gdy w praktyce to właśnie projektant powinien wszystko rozplanować. Ważne jest głównie to, aby zamówić odpowiednią liczbę regałów o właściwej wysokości, a przy tym wykorzystać maksimum dostępnego w magazynie miejsca. Właściwy rozkład regałów pozwala natomiast na stworzenie między nimi przestrzeni, która umożliwia swobodne i efektywne wyładowanie i załadowanie towarów oraz poruszanie się wózkami widłowymi. Całość wewnętrznego wyposażenia mogą natomiast uzupełniać naścienne regały lub półki, które ze względu na ich praktyczną lokalizację najczęściej wykorzystuje się do przechowywania najbardziej chodliwych towarów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo