Reklama

Przed świętami wysyp oszustów! Uważajcie przy zakupach

Opublikowano:
Autor:

Przed świętami wysyp oszustów! Uważajcie przy zakupach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zbliżające się święta powodują zwiększenie liczby osób robiących zakupy przez Internet. Bez ruszania się z domu możemy zamówić niemal każdy produkt. Zwolennicy takiej formy zakupów twierdzą, że nie tracą czasu na stanie w kolejkach czy przepychanki między klientami. Niestety, doświadczenie pokazuje, że i w wirtualnym świecie możemy stać się ofiarami przestępstw.

Policjanci podpowiadają jakich zasad przestrzegać, aby zakupy w sieci były bezpieczne.

 1. Podczas zakupów w Internecie zawsze trzeba kierować się zasadą ograniczonego zaufania do sprzedającego.

 • Nie rób zakupów w sieci przy użyciu komputera dostępnego w kafejce internetowej. W takim miejscu Twoje poufne dane mogą dostać się w tzw. niepowołane ręce. Przechowuj korespondencję ze sprzedawcą.

 • Korzystaj ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych – takich, które zapewniają ubezpieczenie od przeprowadzanych tam transakcji, czy proponują zakupy z wykorzystaniem programów ochrony kupujących.

 • Sprawdź rzetelność sprzedawcy (np. sprawdź czy podany numer telefonu jest aktywny, sprawdź autentyczność adresu, zapytaj znajomych o daną firmę).

 • Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze, warto z takiej możliwości korzystać.

 • Kiedy otrzymasz ofertę e-mailem nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki. Możesz uniknąć w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

 • Kupując sprzęt AGD czy RTV poprośmy o dołączenie do przesyłki dowodu zakupu, ładowarki czy innego osprzętu.

 • Nie daj się ponieść emocjom związanym z tzw. wyjątkową okazją cenową. Często niska, atrakcyjna cena jest chwytem wykorzystywanym przez oszustów.

 • Najważniejszy jest jednak zdrowy rozsądek, który należy zachować również podczas zakupów w sieci!

  Udostępnij na:
  Facebook
  wróć na stronę główną

  ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE