Reklama

Przedszkola przeżyją oblężenie? Sześciolatki wracają do zerówki

Opublikowano:
Autor:

Przedszkola przeżyją oblężenie? Sześciolatki wracają do zerówki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W kutnowskich przedszkolach i szkołach podstawowych szykuje się prawdziwa rewolucja – od nowego roku szkolnego sześciolatki nie będą już musiały iść do pierwszej klasy. O rozpoczęciu nauki w podstawówce zadecydują ich rodzice, jednak już teraz wiadomo, że pobyt w zerówce wybierze zdecydowana większość. Urząd Miasta szacuje, że w przedszkolach zostanie blisko 350 dzieci. Czy wystarczy dla nich miejsca w placówkach?Wszyscy pamiętają kontrowersje, które wywołała reforma oświaty dotycząca posłania sześciolatków do szkoły. Choć miało to swoje dobre strony, to wielu rodzicom nie podobał się pomysł rządu – twierdzili, że ich dzieci nie są na tyle dojrzałe i samodzielne, by w tak młodym wieku zaczynać naukę w szkole. Nic dziwnego, że wiadomość o kolejnej zmianie przypadła im do gustu. Od najbliższego roku szkolnego obowiązek uczęszczania sześciolatków do szkoły podstawowej zostanie zniesiony, a dorośli sami zadecydują, czy ich pociechy powinny już zostać uczniami.

Można już jednak zauważyć, że większość dorosłych wróci do „starego” systemu. Szacunkowo aż 349 rodziców dzieci sześcioletnich za- deklarowało pozostawienie dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych na terenie szkół i w punktach przedszkolnych. O rozpoczęciu nauki dzieci w pierwszej klasie zdecydowało natomiast 62 rodziców. Zwiększona o kilkaset liczba przyszłych zerówkowiczów rodzi spory problem, ponieważ już teraz wszystkie przedszkola są przepełnione.

– Na terenie miasta funkcjonuje 6 miejskich przedszkoli, 2 niepubliczne przedszkola oraz nie- publiczny punkt przedszkolny. Od 1 września 2015 roku utworzono 3 punkty przedszkolne przy SP Nr 4, SP Nr 5 i SP Nr 6. W bieżącym roku szkolnym 2015/ 2016 do miejskich przedszkoli i punktów przedszkolnych uczęszcza 1059 dzieci. Z kolei do niepublicznych przedszkoli i niepublicznego punktu 101 dzieci – informuje Joanna Brylska, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta.

Czy dla wszystkich dzieci, zwłaszcza tych trzyletnich, wystarczy miejsca? Wszystko okaże się po ogłoszeniu wyników rekrutacji które nastąpi 8 kwietnia. Dyrektorzy placówek przekonują jednak, że nie powinno być problemów.

– Rodzice podczas wypełniania wniosków o przyjęcie swoich pociech będą mogli wskazać więcej niż jedną placówkę. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie w sytuacji, gdy przedszkole pierwszego wyboru nie będzie dysponowało wolnymi miejscami – powiedziała Helena Matusiak, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 16 „Calineczka”. – Zarówno moja, jak i inne placówki w mieście są przygotowane na zwiększoną liczbę.przedszkolaków.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE