Reklama

Przejęcie Pini Polonia stworzy monopol? UOKiK zbada sprawę

Opublikowano:
Autor:

Przejęcie Pini Polonia stworzy monopol? UOKiK zbada sprawę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Przejęcie zakładów Pini Polonia przez grupę Smithfield Foods odbija się szerokim echem. A wszystko za sprawą podejrzenia dotyczącego ograniczenia konkurencji. Czy rzeczywiście zabieg ten stworzy monopol na rynku mięsa? Sprawą zajmie się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Postępowanie w sprawie przejęcia przez Smithfield Foods kontroli nad Pini Polonia weszło w drugą fazę. Sprawę zgłoszono uprzednio do Komisji Europejskiej, która z kolei zleciła jej zbadanie UOKiK-owi z racji tego, że koncentracja mogąca doprowadzić do ograniczenia konkurencji ma wpływ jedynie na polski rynek. Urząd stojący na straży ochrony konkurencji przeprowadzi zatem badanie rynku, którego celem jest weryfikacja, czy poszczególne ubojnie konkurują ze sobą na terenie całego kraju czy też w określonym regionie.

Jaki jest tego powód? Otóż Smithfield Foods, które wykupiło zakłady Pini Polonia również zajmuje się przetwórstwem i produkcją mięsa. W Polsce "sprawuje pieczę" m.in. nad grupą Animex. Dodatkowo posiada kilka sześć ubojni, a łącznie 8 zakładów. Pini Polonia z kolei należy do grupy kapitałowej Pini Group posiadającej swoje zakłady we Włoszech, na Węgrzech i, rzecz jasna, w naszym mieście. Badanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy w tej sytuacji mamy do czynienia z monopolem. Niezbędne będzie także zbadanie udziałów uczestników koncentracji oraz innych przedsiębiorców działających na tym rynku. Na podstawie zebranych danych prezes UOKiK-u będzie mógł wydać decyzję. I wówczas otwierają się dwie furtki. Pierwszą z nich jest wyrażenie zgody na koncentrację, w tym przypadku warunkową bądź bezwarunkową. Drugie rozwiązanie natomiast to zakaz jej przeprowadzania.

W wyniku postępowania antymonopolowego w sprawie zgłoszenia zamiaru koncentracji mogą zapaść następujące rozstrzygnięcia. Prezes UOKiK może wydać decyzję zezwalającą na dokonanie koncentracji. Ma to miejsce wtedy, gdy w wyniku koncentracji konkurencja na rynku nie zostanie w sposób istotny ograniczona, w szczególności przez powstanie lub umocnienie się pozycji dominującej. Przez pozycję dominującą należy rozumieć pozycję przedsiębiorcy, która umożliwia mu zapobieganie skutecznej konkurencji na rynku właściwym przez stworzenie mu możliwości działania w znacznym zakresie niezależnie od konkurentów, kontrahentów i konsumentów. W przypadku, gdy dana koncentracja spowoduje ograniczenie konkurencji na rynku, w szczególności poprzez powstanie lub umocnienie się pozycji dominującej, zostanie wydana decyzja zakazująca dokonania koncentracji. Tego typu decyzje są rzadkie - podaje portal prawniczy "Co do zasady".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE