Reklama

Ranking zmian zadłużenia samorządów. Kutno na 3. miejscu w województwie!

Opublikowano:
Autor:

Ranking zmian zadłużenia samorządów. Kutno na 3. miejscu w województwie! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia "Wspólnota" opracowała kolejny ogólnopolski ranking. Tym razem sprawdzono, jak zmienił się poziom długu w latach 2014-2017. Jak pod tym względem radzą sobie jednostki samorządu terytorialnego w naszym powiecie?

Przez wiele lat poziom zadłużenia samorządów dynamicznie wzrastał. Ale od pewnego czasu tendencja jest odwrotna. Szczyt zanotowaliśmy w końcu 2014 roku, a więc u progu zakończonej niedawno kadencji władz samorządowych. Od tego momentu poziom zadłużenia maleje. Bardzo powoli, ale jednak.

- W rankingu prezentujemy nie poziom zadłużenia, ale wielkość jego zmiany wyrażoną w punktach procentowych. A konkretnie – poziom zadłużenia na koniec 2014 roku (wyrażony jako procent budżetu każdej JST) porównujemy z zadłużeniem na koniec 2017 r. Wartości ujemne wskaźnika oznaczają spadek (wyrażony w punktach procentowych), a wartości dodatnie – wzrost zadłużenia (także w punktach proc.) - czytamy w wyjaśnieniu.

W skrócie oznacza to, że na najwyższych pozycjach w rankingu znalazły się samorządy z największym wzrostem zadłużenia.

A jak prezentuje się pod tym względem powiat kutnowski?

Wśród powiatów powiat kutnowski plasuje się na 215. miejscu z wynikiem -5,79 p.proc., co oznacza że zadłużenie pomiędzy rokiem 2014 a 2017 spadło.

Miasto Kutno ulokowało się na 53. miejscu wśród miast powiatowych z wynikiem -3,24 p.proc. Warto dodać, że w województwie łódzkim zajmujemy jednak niechlubne 3. miejsce. Gorszym wynikiem mogą się "pochwalić" tylko Wieluń i Łowicz, w których spadek jest najniższy w łódzkim.

Wśród gmin miejsko-wiejskich 87. miejsce w rankingu zajął Żychlin ze spadkiem zadłużenia wynoszącym 0,15 p.proc. Druga z takich gmin w naszym powiecie - Krośniewice - zajęła 149. miejsce z wynikiem -3,65 p. proc.

Wśród gmin wiejskich Bedlno, jako jedyne w powiecie, nie zanotowało ani wzrostu ani spadku zadłużenia, zajmując tym samym 281. miejsce w rankingu. Nieco lepiej poszło gminie Krzyżanów z wynikiem -0,10 p. proc. Dalej: 365. Oporów -1.34 p. proc., 517. Dąbrowice -5,13 p. proc., 586. Kutno -5,25 p. proc., 613. Łanięta -5,51 p. proc., 811. Strzelce -8,36 p. proc. Ostatnie miejsce w powiecie należy do gminy Nowe Ostrowy, której zadłużenie spadło o 19,27 p. proc.

Pełny ranking znajdziemy tutaj ---> "Ranking zmian zadłużenia jednostek samorządowych"

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE