– Okres przedświąteczny przyniósł znaczny wzrost zapytań konsumentów o możliwość zwrotu towaru. W tym zakresie należy wyraźnie poinformować, iż w przypadku zakupu w sklepie konsument nie ma prawa zwrotu towaru, jeżeli nie wyraża na to zgody sprzedawca – mówi Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta, Aleksandra Bielecka. – Prawo do zwrotu towaru bez podania przyczyny w terminie 14 dni przysługuje konsumentom w przypadku szczególnych rodzajów sprzedaży, tzn. na odległość (przez internet, telefon itp.), poza lokalem przedsiębiorstwa (tzn. na pokazach, u akwizytorów). Przy czym uprawnienie to dotyczy wyłącznie konsumentów (osób fizycznych), z uprawnienia tego nie może skorzystać przedsiębiorca i dotyczy umów zawartych z przedsiębiorcą.
Oprócz składania reklamacji kutnianie borykają się również z umowami zawieranymi na popularnych ostatnio pokazach różnych film, które obiecują konsumentom duże zniżki.
– Często na pokazach i prezentacjach towarów konsumenci zawierają również umowy kredytowe na sfinansowanie zakupu towarów, od umowy kredytowej również można odstąpić bez podania przyczyny w terminie 14 dni, a jeżeli odstępujemy od umowy zakupu, to wywiera to skutek również wobec umowy kredytu związanego z tym zakupem – wyjaśnia Aleksandra Bielecka.
Jak w okresie przedświątecznych przygotowań ustrzec się przed podobnymi sytuacjami? Przede wszystkim trzeba dokładnie czytać wszystkie zawierane umowy i zapoznać się z zasadami sprzedaży w danym sklepie. Należy także dokładnie rozważać zakup każdej rzeczy, szczególnie z wyprzedaży i pokazu firmy, co pozwoli uniknąć formalności związanych ze zwrotem rzeczy albo odstąpieniem od umowy.