Reklama

Rolnicy protestują: Pini przejęte niezgodnie z prawem?

Opublikowano:
Autor:

Rolnicy protestują: Pini przejęte niezgodnie z prawem? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po uprzednim badaniu rynku wydał zgodę na przejęcie przez Smithfield Foods kontroli nad Pini Polonia. Tymczasem rolnicza AGROunia wnioskuje o uchylenie tej zgody, bo - zdaniem organizacji - podjęto ją z naruszeniem prawa.

Smithfield Foods to globalny koncern zajmujący się przetwórstwem i produkcją mięsa. W Polsce m.in. kontroluje grupę Animex, posiada też dziewięć zakładów produkujących i przetwarzających mięso, w tym trzy ubojnie trzody chlewnej. Pini Polonia jest częścią grupy kapitałowej Pini Group, do której należą spółki w Polsce, we Włoszech i na Węgrzech. Posiada ubojnię w Kutnie, dostarcza też mięso do sklepów i zakładów przetwórczych.

Przypomnijmy, że transakcja dotycząca przejęcia przez Smithfield Foods kontroli nad Pini Polonia została pierwotnie zgłoszona do Komisji Europejskiej. KE przekazała natomiast sprawę do UOKiK, ponieważ uznała, że koncentracja ma wpływ tylko na polski rynek, a urząd ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie do zbadania tej sprawy. Po przeprowadzeniu badania rynku oraz udziałów uczestników koncentracji i innych przedsiębiorców działających na tym rynku, w wystosowanym wówczas oficjalnym komunikacie UOKiK umieścił następujące informacje:

- Analiza skutków koncentracji wykazała, że nie ograniczy ona konkurencji. Smithfield Foods będzie musiał konkurować z innymi ubojniami. W związku z tym nie ma podstaw do obaw, że przedsiębiorcy będą zaniżać ceny skupu żywca, zwłaszcza że ceny na krajowym rynku są transparentne. Zdaniem urzędu koncentracja nie wpłynie również na dostęp małych i średnich uczestników rynku do dużych odbiorców mięsa (np. sieci handlowych).

AGROunia z kolei poinformowała niedawno, że zdaniem ich prawników decyzja Urzędu nie jest do końca zgodna z prawem, ponieważ UOKiK nie przeprowadził konsultacji ze środowiskiem branżowym, czyli izbami rolniczymi, grupami producentów trzody czy organizacjami rolniczymi i związkami zawodowymi. Urząd miał nie wysłuchać także opinii dostawców.

- Według naszych prawników (oraz zgodnie ze zdrowym rozsądkiem) decyzja ta jest wydana z naruszeniem przepisów. W związku z tym zgodnie z przewidzianą procedurą prawną uruchomiliśmy procedurę ponownego rozpatrzenia tej sprawy. Piłeczka po stronie Premiera! Czy zajmie się na poważnie naszymi sprawami? Mówimy sprawdzam - czytamy w komunikacie.

Jak dodają przedstawiciele organizacji, ich zdaniem wspomniana planowana transakcja źle wpłynie na branżę producentów trzody a nawet na przetwórstwo, co może doprowadzić z kolei do dominacji na krajowym rynku. By temu zapobiec AGROunia złożyła w miniony poniedziałek do Kancelarii Premiera wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji Prezesa UOKiK dotyczącej Pini Polonia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE