Reklama

Ruszyła wypłata zaliczek na dopłaty dla rolników

Opublikowano:
Autor:

Ruszyła wypłata zaliczek na dopłaty dla rolników - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wczoraj rozpoczęła wypłatę 70-procentowych zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich za 2018 r. oraz płatności obszarowych z PROW 2014-2020 w pełnej wysokości. Jakie zatem kwoty trafią do rolników, którzy składali wnioski m.in. o rekompensaty za straty spowodowane klęską suszy?

Już pierwszego dnia przekazywania zaliczek trafiły one do ponad 77 tys. rolników. Ich łączna kwota wyniesie blisko 190 mln zł.

– I takie właśnie tempo wypłat chcielibyśmy utrzymać – podkreśliła Maria Fajger, prezes ARiMR.

W 2018 r. wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich złożyło ponad 1,3 mln rolników. Pula środków przeznaczona na tegoroczne dopłaty wynosi 14,8 mld zł. Z tego blisko 10 mld zł w formie zaliczek trafi na konta rolników do końca listopada. Pozostała część funduszy będzie wypłacana rolnikom sukcesywnie od 1 grudnia do czerwca 2019 r.

– Staramy się, jak najszybciej, jak najwięcej pieniędzy przekazać rolnikom – dodała prezes.

16 października Agencja rozpoczęła także przekazywanie płatności z tytułu ONW oraz płatności rolno-środowiskowych i rolno-środowiskowo-klimatycznych.

– Dzisiaj ponad 50 tys. rolników otrzyma środki z tytułu ONW na łączną kwotę prawie 52 mln zł – powiedziała prezes. - Pieniądze w wysokości około 12 mln zł popłyną również do 2 tys. rolników, którzy wnioskowali o płatności rolnośrodowiskowe.

Wnioski o przyznanie płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami tzw. ONW w 2018 r. złożyło blisko 750 tys. rolników, a koperta finansowa na realizację tych płatności wynosi ok. 1,3 mld zł. Z kolei pula pieniędzy przeznaczonych na płatności rolno-środowiskowe i rolno-środowiskowo-klimatyczne oraz ekologiczne to 1,1 mld zł.

ARiMR przekazała także informację o stanie bieżących wypłat rekompensat za straty spowodowane tegoroczną suszą. Do 15 października br. rolnicy złożyli blisko 200 tys. wniosków na łączną kwotę ok. 1,17 mld zł. Agencja wydała ok. 56 tys. decyzji przyznających pomoc wysokości prawie 340 mln zł i wypłaciła rolnikom ponad 283 mln zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE