Reklama

Ruszymy masowo zdawać na "prawko"? Nowe przepisy dla kierowców wchodzą już w czerwcu

Opublikowano:
Autor:

Ruszymy masowo zdawać na "prawko"? Nowe przepisy dla kierowców wchodzą już w czerwcu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia To niezbyt dobre wiadomości dla osób, które będą chciały ubiegać się o prawo jazdy. Od czerwca bowiem w życie wchodzą nowe przepisy nakładające dodatkowe ograniczenia na świeżo upieczonych kierowców. Niewykluczone, że spowoduje to szturm na Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, w tym także na WORD w Płocku, w którym to bardzo często kutnianie podchodzą do egzaminów.

Od 4 czerwca nowych kierowców zaczną obowiązywać nowe przepisy. Dotyczy to zarówno tych, którzy pierwszy raz starają się o prawo jazdy, jak i tych którzy ubiegają się o nie powtórnie. Co się zmieni? Przede wszystkim przez dwa lata od odebrania dokumentu kierowcy będą musieli jeździć z mniejszą prędkością nie przekraczającą 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym i 100 km/h na autostradach. Uregulowano również kwestię dotyczącą oznaczania pojazdu tzw. zielonym listkiem klonowym z przodu i z tyłu. Ponadto pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem będą musieli zaliczyć trzygodzinny kurs doszkalający (dwie godziny teorii i godzina jazdy), za który zapłacą 300 złotych.

Przez dwa lata będzie trwał także okres próbny. W tym czasie młody kierowca może popełnić maksymalnie dwa wykroczenia. Jeśli popełni ich więcej, okres próbny zostanie przedłużony o kolejne dwa lata. Nie zmienią się za to bezpośrednie opłaty za egzamin. Za egzamin teoretyczny trzeba zapłacić 30 złotych, a za egzamin praktyczny kategorii B 140 złotych.

Przepisy zmienią się także w przypadku niwelowaniu punktów karnych dla kierowców, którzy już mają prawo jazdy. Kierowca z rocznym stażem może uzbierać 21 punktów karnych, a pozostali 24. Po przekroczeniu tych progów kierowca jeszcze raz musiał zdawać egzamin teoretyczny i praktyczny na każdą kategorię, na jaką miał wydane prawo jazdy. Raz na pół roku można odbyć szkolenie i w ten sposób zniwelować posiadanie punkty o sześć.

Jest jednak druga strona medalu, dużo korzystniejsza dla kierowców. Do tej pory policjant wystawiając mandat mógł sumować punkty za popełnione wykroczenia. Po wejściu w życie nowych przepisów, jednorazowo będzie można dostać maksymalnie 10 punktów karnych.

Wydawać by się mogło, że ci którzy odkładali decyzję o zdawaniu na prawo jazdy, masowo ruszą do WORD-ów. Płocki WORD co roku publikuje statystyki dotyczące zdawalności w ośrodku. Pierwsze co się rzuca w oczy, to rosnąca liczba osób starających się o prawo jazdy w Płocku. W 2017 roku zdawalność części teoretycznej w egzaminie na prawo jazdy kategorii B wyniosła 52%, a praktycznej prawie 47%. 3792 egzaminów skończyła się jeszcze na placu manewrowym, a 5151 w mieście. Pomyślnie procedurę przeszły 7884 osoby.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE