Reklama

Reklama

Rząd wysyła policję na ulice. "Działania służb będą bardzo stanowcze"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Rząd wysyła policję na ulice. "Działania służb będą bardzo stanowcze" - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Osoby nieprzestrzegające obostrzeń mają być surowo karane przez mundurowych - bezwględne działania służb państwowych, podczas konferencji prasowej, zapowiadał szef MSWiA, Mariusz Kamiński. Jak poinformował, w tym celu systematycznie zwiększana jest liczba policjantów kierowanych do partolowania ulic.

Reklama

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji wziął w piątek udział w konferencji prasowej dotyczącej przestrzegania obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. W konferencji uczestniczyli również główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka oraz komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Kamiński podkreślił, że niezbędne jest przestrzeganie zasad dyscypliny społecznej.

- To są proste zasady i każdy z nas może je realizować we własnym interesie, ale musi pamiętać o swoim obowiązku wobec innych obywateli, gdzie przez swoją nieodpowiedzialność, czasami bezmyślność może narazić innych na utratę zdrowia a czasami również na śmierć - powiedział.

Dodał, że z tego powodu "działania służb państwowych wobec osób, które wyłamują się z solidarności społecznej, którym brakuje wyobraźni i odpowiedzialności za innych, będą bardzo stanowcze".

Szef MSWiA zaznaczył, że decyzja o wprowadzeniu nowych obostrzeń podjęto została skonsultowana z przedstawicielami Rady Medycznej, w skład której wchodzą wybitni przedstawiciele polskiej nauki.

- Jestem przekonany, że najbliższe dni i tygodnie będą kluczowe i decydujące dla rozwoju pandemii w naszym kraju. Jestem również przekonany, że jesteśmy w stanie, działając solidarnie, w dużej dyscyplinie społecznej, przełamać tę tendencję wzrostową - ocenił.

Szef KGP gen. isp. Jarosław Szymczyk poinformował z kolei, że w związku z sytuacją epidemiczną, na ulice polskich miast i wsi kierowani są wszyscy policjanci, którzy będą kontrolować przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń. Dodał, że liczba policjantów kierowanych do służby na ulicach jest systematycznie zwiększana.

- Każdego dnia to jest już ponad 20 tys. funkcjonariuszy polskiej policji, którzy w sposób absolutnie priorytetowy będą traktować przestrzeganie tych obowiązujących obostrzeń - powiedział.

Dodał, że na przestrzeni ostatnich tygodni średnio na dobę za brak maseczek, czy wcześniej obowiązku zasłaniania ust i nosa rozliczanych było ok. 2,5 tys. osób. Jak przekazał, za ostatnią dobę było to 6 tys. osób.

Szymczyk zapowiedział, że sprawdzanie przestrzegania obostrzeń w najbliższych dniach i tygodniach "będą jednym z priorytetów każdej służby, każdego funkcjonariusza polskiej policji".

- Niestety ciągle napotykamy na tych, którzy tych obostrzeń nie przestrzegają. I to często w sposób niezwykle lekceważący. I tam będzie represja z naszej strony i to zdecydowana. Będziemy sięgać po wszelkie dostępne prawem środki, aby takie osoby rozliczać, bo tylko w ten sposób możemy wesprzeć tych, którzy dzisiaj są w tragicznej sytuacji jeśli chodzi o stan zdrowia. Tych którzy są tak obciążeni pracą. Mówię tutaj o osobach medycznych w naszym kraju - zaznaczył.

Szef KGP zapowiedział również, że policja nie będzie doraźnie kontrolować świątyń, ale zweryfikuje każdy zgłoszony przypadek łamania obostrzeń. "Nie będzie taryfy ulgowej" - zapewnił i dodał, że liczy na "odpowiedzialność duchownych i wiernych".

- Wszyscy dzielnicowi nawiązali kontakt z proboszczami z prośbą o przestrzeganie obostrzeń, które zostały ostatnio wprowadzone. Nie mamy w zwyczaju kontroli doraźnych w świątyniach, nigdy takiej potrzeby nie było. Natomiast każdorazowo interweniowaliśmy w sytuacjach, gdy docierały do nas sygnały o łamaniu tych obostrzeń" - powiedział Szymczyk.

W czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelę rządowego rozporządzenia dotyczącego ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Nowela - na czas od 27 marca do 9 kwietnia - wprowadza m.in. zakaz handlu detalicznego artykułami budowlanymi, artykułami do remontu i meblami w obiektach o powierzchni powyżej 2000 m kwadratowych, a także zakaz działalności salonów fryzjerskich i urody, salonów kosmetycznych, studiów tatuażu oraz piercingu.

Zgodnie z zapisami rozporządzenia w placówkach handlowych, na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób: 1 osoba na 15 m kw. - w sklepach do 100 mkw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw.

Ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. dotyczy też obiektów kultu religijnego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy