Reklama

Rzecznik konsumentów apeluje: czytajmy umowy

Opublikowano:
Autor:

Rzecznik konsumentów apeluje: czytajmy umowy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Tylko w ubiegłym roku Aleksandra Bielecka, powiatowy rzecznik praw konsumentów, udzieliła kilkaset porad i interwencji bezpośrednio u przedsiębiorców, które dotyczyły umów zawieranych poza lokalem firmy. Najczęstszym naszym przewinieniem jest podpisywanie umów, bez wcześniejszego przeczytania.- Musimy pamiętać, że gdy zawieramy umowę na zakup towaru lub usługi poza lokalem firmy lub na odległość (telefonicznie, przez Internet, z ogłoszenia telewizyjnego), możemy od niej odstąpić w ciągu 10 dni bez podania przyczyny - informuje A. Bielecka.

Odstąpienie od umowy musi być sporządzone na piśmie i wysłane listem poleconym do przedsiębiorcy. Przedsiębiorca musi konsumenta poinformować, że z umowy może zrezygnować bez zapłaty jakiejkolwiek kary finansowej, tego typu informacje zawarte są najczęściej w umowach, jakie podpisujemy.

- Apeluję też gorąco, by dokładnie czytać wszystkie dokumenty, które podpisujemy. Gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości, zapraszam do biura, w okresie 10 dni od zawarcia umowy, wszystko wyjaśnię. Proszę również pamiętać, że akwizytor powinien nam się przedstawić, wylegitymować i okazać upoważnienie firmy do zawierania umów. Nie powinniśmy działać pod presją, jeżeli akwizytor jest zbyt nachalny najlepiej podziękować i zakończyć rozmowę. Pamiętajmy również, że czasy tzw. okazji i niedoboru towarów minęły, obecnie na rynku jest znacznie więcej towarów i usług, aniżeli chętnych do ich zakupienia, jedna promocja goni drugą promocję, najlepiej więc dobrze rozważyć decyzję o zakupie i nie działać pod wpływem chwili - dodaje pani rzecznik.

W takiej formie działa na runku coraz więcej firm, można spotkać oferty dotyczące zakupu garnków, pościeli, sprzętu AGD, sprzętu rehabilitacyjnego ale również sprzedaży energii elektrycznej, czy usług telekomunikacyjnych.

Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów przyjmuje interesantów w siedzibie przy ul. Królowej Jadwigi 7: w poniedziałki i środy (godz. 12-15) i piątki (8-11).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE