reklama
reklama

Samobójstwa w dobie pandemii. Ile osób z powiatu kutnowskiego odebrało sobie życie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Samobójstwa w dobie pandemii. Ile osób z powiatu kutnowskiego odebrało sobie życie? - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaTrwająca pandemia to nie tylko koronawirus. Groźniejsze dla zdrowia i życia Polaków często bywa to, czego nie pokazują rządowe statystyki. Jak wynika z badań, od początku epidemii prawie połowa Polaków odczuło pogorszenie zdrowia psychicznego, a już 1,5 mln osób zmaga się z depresją. Niestety, część osób niepotrafiących poradzić sobie z problemami, próbuje odebrać sobie życie. Czy pandemia przyczyniła się do wzrostu samobójstw i prób samobójczych? Jak wygląda sytuacja w powiecie kutnowskim?
reklama

Badania opinii społecznej, przeprowadzone przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla Therapify, pokazują, że ponad 42% Polaków odczuło pogorszenie zdrowia psychicznego w czasie pandemii. Problem ten dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Ankietowani za źródło takiego stanu rzeczy podają zazwyczaj izolację społeczną. Prawie 80 procent osób, które przed pandemią nie odczuwały żadnych dolegliwości psychicznych, obecnie skarży się m.in na obniżenie nastroju, zaburzenia snu, lęki i częste odczuwanie niepokoju. Narodowy Fundusz Zdrowia podaje z kolei że w Polsce nawet 1,5 mln osób zmaga się z depresją. Według najnowszych badań, w okresie pandemii, może to być nawet dwa razy więcej osób. Ponad połowa Polaków deklaruje, że zauważyło oznaki depresji u kogoś ze swojego otoczenia. 

reklama

Nie wszyscy potrafią poradzić sobie z objawami depresji i pogarszającym się stanem psychicznym. Zdarza się, że osoby cierpiące z tego powodu, postanawiają odebrać sobie życie. Czy pandemia wpłynęła na liczbę samobójstw i prób samobójczych w powiecie kutnowskim?

Z danych przekazanych przez kutnowską policję wynika, że w 2019 roku odnotowano 13 samobójstw i 9 prób samobójczych. W 2020 roku było to 14 samobójstw i 5 prób samobójczych, a od początku 2021 roku do chwili obecnej 1 samobójstwo i 2 próby samobójcze. 

Gdzie szukać pomocy?

116 123 Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym, bezpłatnie, 14:00 - 22:00.

reklama

116 111 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, bezpłatnie, czynny całą dobę.

800 108 108 Telefon wsparcia, bezpłatnie pon.- pt. 14.00 - 20.00.

800 121 212 Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, bezpłatnie, czynny całą dobę.

22 594 91 00 Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji, śr.-czw., 17.00 -19.00.

22 635 09 54 Telefon zaufania dla osób starszych, pon., śr., czw. 17.00-20.00.

Lekarze alarmują, że pierwsze objawy depresji często pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów. Depresja jest chorobą ciała i ducha, która może dotknąć każdego, bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie  to klucz do szybkiego powrotu do zdrowia. Więcej dowiedzieć możecie się z poniższego materiału wideo.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama