Reklama

Sejm zagłosował - wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami

Opublikowano:
Autor:

Sejm zagłosował - wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Przywiązywanie psów do drzew w lesie, głodzenie, bicie... Horror, jaki niektórzy właściciele czworonogów gotują swoim pupilom woła o pomstę do nieba. Wizja odsiadki najwyraźniej niewystarczająco odstrasza zwyrodnialców, skoro ciągle słyszy się o kolejnych przypadkach bestialskich zachowań. Naprzeciw temu wyszedł Sejm, który zagłosował za zwiększeniem kar dla osób uśmiercających czy znęcających się nad zwierzętami.

Prace nad ustawą podjęte były jeszcze za poprzedniczki premiera Mateusza Morawieckiego przez PiS, PO, Kukiz'15, .Nowoczesną i PSL oraz koła UED i WiS. Projekt po drugim czytaniu ponownie wrócił do komisji rolnictwa i rozwoju wsi oraz sprawiedliwości i praw człowieka. Zanim Marszałek Sejmu podjął decyzję o przerwaniu trzeciego czytania z racji zagubionej opinii Konwentu Seniorów, na wniosek Jarosława Kaczyńskiego przerwano obrady.

Pod koniec ubiegłego roku kwestia nowelizacji ustawy powróciła do Sejmu, kiedy to złożono projekt o ochronie zwierząt przygotowany przez posłów PIS. Zrodził się on na drodze licznych postulatów społecznych, sugestii organów sprawujących nadzór nad ochroną zwierząt, a także zaleceń NIK-u. Zakładał wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt, obowiązkowe znakowanie psów przy jednoczesnym utworzeniu centralnego rejestru, czy też wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt w celu wykorzystywania ich w cyrkach lub przerabiania na futra.

Do tej pory prawo przewidywało 3-letnią karę pozbawienia wolności za tego typu przestępstwa. Teraz, dzięki 406 głosom posłów ulegnie to zmianie, bowiem górną granicą kary będzie 5 lat. Na samym wyroku się nie skończy. Sąd, w odniesieniu do sprawcy oskarżonego o zabicie lub znęcanie się nad zwierzętami, będzie nakładał obligatoryjną nawiązkę w wysokości od 1 tys. do 100 tys. złotych przeznaczoną na cele związane z ochroną zwierząt.

Myślicie, że zaostrzone kary będą wystarczającą prewencją odstraszającą przed popełnianiem tego typu przestępstw?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE