Reklama

Reklama

Precyzyjna operacja w kutnowskim Pałacu Saskim. Na dachu stanął... [ZDJĘCIA/WIDEO]

Opublikowano: śr, 12 sty 2022 10:14
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dziś rano na budynku kutnowskiego Pałacu Saskiego usadowiono gigantycznego orła. Całość razem z cokołem waży tonę. W montaż orła zaangażowano kilkunastu pracowników.

Reklama

Trwa remont Pałacu Saskiego. Jednym z jego elementów było ustawienie na dachu orła. Operację przeprowadzono przed kilkunastoma minutami.

- Orzeł wraca na królewski pałac. Dzisiaj historyczna chwila. Rozpoczyna się montaż królewskiego orła, który od dzisiaj będzie zdobił nasz pałac - komentowali przed montażem pracownicy Pałacu Saskiego.

W trakcie montażu zabezpieczono fragment jezdni oddzialając go pachołkami, nie wiązało się to jednak z większymi utrudnieniami w ruchu. 

Poniżej wideo z instalacji orła, w galerii znajdziesz wiele zdjęć.

Urząd Miasta zaznacza, że orzeł to nie przypadkowy element, ale symbol istotny dla dynastii Wettinów. Jest widoczny w architekturze niemal wszystkich budynków wystawionych dla potrzeb królewskich.

Instalacja rzeźby oraz specjalnego cokołu, na którym została posadowiona trwała blisko trzy godziny. W ustawienie obiektu ważącego łącznie tonę zaangażowany był dźwig oraz podnośnik.

- Ten orzeł wieńczący kutnowski pałac jednak jak się wydaje wpisał się dość mocno w tradycję mieszkańców Kutna. Był z daleka widocznym symbolem panowania polskiego króla Augusta III, który na 30 lat zapewnił spokój krajowi. Mieszkańcom miasta zapewnił, dzięki swoim podróżom, dostatek i trwały rozwój miasta – podkreśla dr Piotr Stasiak, zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Autorami rzeźby są Krystian Jajszczyk i Eliza Płocińska, którzy swoje prace wykonywali pod nadzorem Anny Zaręby i po konsultacjach z profesorem Jakubem Sito.

info: własne&UM Kutno

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy