Reklama

Skontrolowali wypłacane w gminach „500+”. Ile pieniędzy otrzymali kutnianie?

Opublikowano:
Autor:

Skontrolowali wypłacane w gminach „500+”. Ile pieniędzy otrzymali kutnianie?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę gminy - sprawdziła, czy wypłacanie świadczeń w ramach programu „Rodzina 500+” odbywa się zgodnie z przeznaczeniem. Ze zgromadzonych przez NIK danych dowiadujemy się, że na ten cel poszło niespełna 70 mld złotych. Wiemy też, ile pieniędzy z tego tytułu otrzymali mieszkańcy Kutna.

Gminy zgodnie z przeznaczeniem wykorzystywały środki przyznane na realizację programu „Rodzina 500 plus” - stwierdza Najwyższa Izba Kontroli. W jej wyniku okazało się, że samorządy weryfikowały wnioski, wydawały decyzje oraz realizowały wypłaty terminowo. Jedyną trudnością, przed jaką stanęły, była obsługa wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego w przypadku, gdy jeden z rodziców/opiekunów przebywa poza granicami kraju. Tym zajęli się jednak najpierw marszałkowie województw, a potem (od początku 2018 r.) wojewodowie.

Kontrola NIK-u objęła okres od wprowadzenia programu do końca lutego br. W tym czasie świadczeniem objętych było 3,62 miliona dzieci. Również w tym okresie do polskich rodzin trafiło ponad 67 mld zł. Pod lupą Najwyższej Izby Kontroli było 16 gmin, w których sprawdzono, czy świadczenie przyznawane są zgodnie z przeznaczeniem. W raporcie czytamy, że:

- Skontrolowane gminy zgodnie z przeznaczeniem wykorzystywały środki dedykowane na realizację programu „Rodzina 500 plus”. Większość (13 z 16) wyznaczyła do tego własne jednostki organizacyjne zajmujące się prowadzeniem postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego i wydawaniem decyzji. Wypłaty, po zweryfikowaniu wniosków i wydaniu decyzji, realizowano terminowo. Pracownicy ośrodków pomocy społecznej weryfikowali właściwe wykorzystanie środków z Programu oraz, czy osoba ubiegająca się o nie lub je pobierająca faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. W przypadku stwierdzenia niecelowego wydawania lub wręcz marnotrawienia przyznanego wsparcia, a także po potwierdzeniu, że osoba pobierająca świadczenie nie opiekuje się dzieckiem, wstrzymywano wypłatę lub zamieniano je z pieniężnej na formę rzeczową.

Spośród skontrolowanych 16 jednostek sześć przekazywało świadczenia wychowawcze w formie rzeczowej lub opłacania usług, ale stanowiły one zaledwie 0,01 proc. wypłacanych świadczeń. Kontrola ta nie objęła Kutna. Udało nam się jednak dowiedzieć, ile pieniędzy z programu „500+” otrzymali mieszkańcy. Otóż w analogicznym do przeprowadzanej kontroli okresie - od momentu wprowadzenia świadczenia do końca lutego br. - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kutnie wypłacił pieniądze na łączną kwotę 55 982 506,23 zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE