Reklama

Smog w Kutnie! Normy kilkukrotnie przekroczone

Opublikowano:
Autor:

Smog w Kutnie! Normy kilkukrotnie przekroczone - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W ciągu ostatnich godzin powietrze w Kutnie było znacznie zanieczyszczone. Zanotowano duże stężenia pyłów zawieszonych, normy zostały kilkukrotnie przekroczone. Najgorzej sytuacja wyglądała wczoraj późnym wieczorem i dziś nad ranem.

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3. Wczoraj o godz. 23 stężenie tego pyłu w Kutnie wynosiło 151 µg/m3. Mieliśmy do czynienia z prawdziwą sinusoidą, bowiem w późniejszych godzinach stężenie spadało, by potem znów wzrosnąć. W szczytowym momencie (o godz. 4) stężenie pyłem PM10 wyniosło aż 237 µg/m3. To niechlubny rekord stężenia pyłem PM10 w naszym mieście na przestrzeni ostatnich 7 dni.

Równie nieciekawie sytuacja wyglądała ze stężeniem pyłu PM2,5 (dopuszczalny poziom to 25 µg/m3). W Kutnie wczoraj o godz. 21 i 23 odnotowano stężenie PM2,5 o wartości 104 µg/m3. To także najwyższe stężenie tym pyłem w naszym mieście w ciągu ostatnich dni.

Stężenia pyłów zawieszonych można sprawdzać TUTAJ.

Jakie normy zanieczyszczeń?

W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:

  • poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy)
  • poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy)
  • poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy)

Z kolei Unia Europejska dla pyłów drobnych PM10 i PM2,5 ustaliła jedynie poziom dopuszczalny, odpowiednio dla PM10 – 50 µg/m3 (dobowy) i 40 µg/m3 (średni - roczny), a dla pyłu PM2,5 - 25 µg/m3 (średni - roczny).

Normy odnośnie dopuszczalnych stężeń dobowych ustalone przez Światową Organizację Zdrowia, to i 25 μg/m3 dla PM2.5 oraz 50 μg/m3 dla PM10.

Z kolei dla gazów w Polsce ustalony jest tylko poziom dopuszczalny.

  • NO₂ - 200 µg/m3 (godzinowy)
  • SO₂ - 350 µg/m3 (godzinowy) i 125 µg/m3 (dobowy)
  • CO – 10 mg/m3 (ośmiogodzinowy)

Dla O₃ Główny Inspektorat Ochrony Środowiska nie ustalił żadnej normy.

W przypadku trzech pierwszych gazów normy ustalone przez Unię Europejską są takie same, a dla Ozonu jest to 120 µg/m3 (poziom ośmiogodzinowy).

Przez Światową Organizację Zdrowia zostały ustalone poziomy dopuszczalnych stężeń dla wszystkich gazów.

  • NO₂- 200µg/m3(godzinowy)
  • O₃- 100µg/m3(ośmiogodzinowy)
  • SO₂- 20µg/m3(dobowy)
  • CO - 30 mg/m3 (godzinowy)

Czasami lepiej zostać w domu...

Dlaczego w polskich miastach występuje smog wie niemal każdy – duża ilość samochodów, niskiej jakości opał, oraz palenie w przydomowych kotłowniach śmieci to tylko niektóre z powodów.

Pył PM 10 przedostaje się do organizmu przede wszystkim przez drogi oddechowe lub pośrednio przez układ pokarmowy, kiedy spożywana jest skażona żywność (szczególnie dotyczy to metali ciężkich). Stwierdzono, że cząstki o średnicach większych od 10 μm zatrzymują się w górnych odcinkach dróg oddechowych, skąd są wydalane. Pył zawieszony PM10 przenika do płuc, ale się tam nie akumuluje, może akumulować się w górnych odcinkach dróg oddechowych. Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Pył PM2,5 jest zanieczyszczeniem transgranicznym, transportowanym na odległość do 2500 km. W powietrzu może pozostawać przez wiele dni lub tygodni, a sedymentacja i opady nie usuwają go z atmosfery. Pył zawieszony PM2,5 przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE