Reklama

Smog w Kutnie: Wnioski do prokuratury, lawina mandatów i zapowiadane kontrole

Opublikowano:
Autor:

Smog w Kutnie: Wnioski do prokuratury, lawina mandatów i zapowiadane kontrole - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W okresie zimowym jak bumerang wraca temat smogu. Oprócz mieszkańców interesują się nim także radni. Ostatnio jeden z nich złożył kilka pytań do miejskich władz. Jak Kutno stara się zapobiegać temu problemowi? Jakie są wyniki działań Straży Miejskiej w walce ze smogiem?

- Ile interwencji w związku z tzw. niską emisją w 2017 roku podjęła Straż Miejska i na podstawie jakich przesłanek Straż Miejska podejmuje interwencje wobec podmiotów podejrzewanych o zatruwanie środowiska naturalnego? Cze Straż Miejska posiada plan kontroli w związku z tzw. niską emisją, a jeśli tak, to ile posesji przewidziano do skontrolowania w 2017 roku? Jakie są wyniki działań Straży Miejskiej? - pyta radny, Rafał Jóźwiak.

Jacek Boczkaja, zastępca prezydenta, wyjaśnia, że Straż Miejska (dzięki upoważnieniu prezydenta miasta, wydanego na podstawie ustawy Prawo Ochrony Środowiska) ma prawo do wstępu na teren nieruchomości zarówno prywatnych, jak i tych, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Strażnicy miejscy mogą zażądać pisemnych i ustnych informacji, wzywania i przesłuchiwania osób w celu wyjaśnienia stanu faktycznego. Mamy więc obowiązek by udzielić wszelkich informacji związanych z kontrolą. Uniemożliwienie dokonania kontroli kwalifikowane jest jako przestępstwo.

- W 2017 roku strażnicy miejscy dokonali, w ramach zaplanowanych działań, 213 kontroli posesji w zakresie spalania odpadów w piecach C.O. Ponadto przeprowadzili 90 kontroli w związku ze zgłoszeniami od mieszkańców – informuje Jacek Boczkaja.

Strażnicy miejscy nałożyli 9 mandatów, skierowali także jeden wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Kutnie.

- Natomiast w 2 przypadkach skierowano wniosek do Prokuratury Rejonowej w Kutnie o podejrzenie przestępstwa z art. 225 Kodeksu Karnego (zakłócanie kontroli przeprowadzanej w zakresie ochrony środowiska i inspekcji pracy - przyp. red.) w związku z uniemożliwieniem przeprowadzenia czynności kontrolnych – dodaje J. Boczkaja.

W 2017 roku kontrole przeprowadzano m.in. na ulicy Bukowej, Wąskiej, Północnej, Tęczowej, Łódzkiej, Staffa, Solskiego, Broniewskiego, Asnyka, Limanowskiego, Korczaka, Lelewela, Rejtana i Mierckiego. W 2018 roku planowane są kontrole na osiedlach Dybów i Łąkoszyn.

- W ramach prowadzonych działań będą również kontrolowane posesje zgłaszane przez mieszkańców miasta, gdzie zachodzi podejrzenia spalania odpadów – kończy zastępca prezydenta.

fot. poglądowe

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE