Reklama

Specjalne mieszkania dla niepełnosprawnych z Kutna? „To element pomocy”

Opublikowano:
Autor:

Specjalne mieszkania dla niepełnosprawnych z Kutna? „To element pomocy” - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Radny Rady Miasta, Rafał Jóźwiak, wyszedł z inicjatywą, by w Kutnie pomyśleć o większej pomocy dla osób niepełnosprawnych i dla ich rodziców. Miałby ją zagwarantować tzw. mieszkania wytchnieniowe. Na czym polega cała idea? Jak radny argumentuje swój wniosek?

Rafał Jóźwiak na wstępie swojej interpelacji pisze, że jedną z najnowszych praktyk jest tworzenie przez samorządy mieszkań wytchnieniowych. To element pomocy osobom niepełnosprawnym i ich rodzicom.

- Mieszkanie wytchnieniowe jest miejscem, gdzie rodzice dorosłych dzieci z autyzmem i niepełnosprawnych intelektualnie mogą zostawić swoich podopiecznych na okres do trzech tygodni pod opieką wyspecjalizowanych opiekunów – pisze Rafał Jóźwiak.

Zauważa, że podobne rozwiązania zastosowano np. w Białymstoku czy Kołobrzegu. Idea polega na tym, że rodzice w czasie pobytu dorosłego dziecka w takim mieszkaniu mogą wypocząć, poddać się leczeniu szpitalnemu czy wyjechać do sanatorium.

- Mieszkania takie są odpowiednio wyposażone i przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Specjalistyczna opieka polega na pomocy w poruszaniu się i przemieszczaniu, pielęgnacji, zapewnieniu przygotowania i podania posiłków, higieny osobistej i kontroli czynności fizjologicznych, czystości w miejscu przebywania oraz wspólnym spędzaniu czasu – czytamy w interpelacji.

Radny wnioskuje więc o podjęcie działań przez samorząd na rzecz utworzenia w Kutnie tzw. mieszkań wytchnieniowych dla niepełnosprawnych.

O odpowiedzi magistratu na pismo Rafała Jóźwiaka na pewno poinformujemy.

Na zdjęciu mieszkanie wytchnieniowe w Białymstoku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE