Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?
Nie ma jednej, konkretnej odpowiedni na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Pomimo tego, że ubezpieczenie OC ma dokładnie taki sam zakres w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, to wysokość składki nie jest stała. Z czego wynika koszt ubezpieczenia samochodu? Towarzystwa biorą pod uwagę dwa aspekty – dane dotyczące pojazdu oraz samego właściciela czy kierowcy.Zacznijmy od kierowcy lub właściciela. Co może wpływać na koszt ubezpieczenia samochodu? Jednym z ważniejszych czynników bez wątpienia jest staż bezszkodowej jazdy. Im większą liczbą lat spędzonych za kółkiem bez żadnej kolizji możemy się pochwalić, tym większej zniżki możemy oczekiwać. Maksymalna zniżka za bezszkodową jazdę do zazwyczaj 60-70%, choć oczywiście zależy to od ubezpieczyciela. Ale to nie jedyny czynnik związany stricte z kierowcą, który zostanie wzięty pod uwagę podczas obliczania składki. Istotne dla towarzystwa może być chociażby miejsce naszego zamieszkania, i to, do jak wielu zdarzeń drogowych w ciągu roku tam dochodzi.
Drugim elementem wpływającym na cenę ubezpieczenia OC są dane samego pojazdu. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o marce i modelu samochodu. Tutaj ponownie zastosowanie mają dane statystyczne, dzięki którym wiadomo, jakie marki i modele aut najczęściej biorą udział w zdarzeniach drogowych. Innym istotnym czynnikiem są bez wątpienia pojemność i moc silnika. Im wyższe wartości elementy te przyjmują, tym też wyższej ceny za polisę można się spodziewać. Należy wspomnieć także o roku produkcji pojazdu, który jest ściśle związany ze stanem technicznym auta.
Weźmy pod uwagę fakt, że przedstawione czynniki wpływające na wysokość składki ubezpieczenia samochodu są ogólnymi kryteriami. W przypadku indywidualnej oceny każdego kierowcy i pojazdu ceny mogą być bardzo różne. Nawet jeśli mieszkamy w mieście o wysokiej liczbie zdarzeń drogowych, ale mamy za sobą wiele lat bezszkodowej jazdy, cena naszego OC może być mniejsza niż u osoby, która mieszka w miejscowości o małym zagęszczeniu ruchu.
Dokładną cenę polisy możemy w szybki sposób sprawdzić za pomocą kalkulatora OC. Po wpisaniu wymaganych danych system oszacuje wysokość składki za OC.
Jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu?
Sposobów na niższe ubezpieczenie OC jest tak naprawdę wiele, ale podstawową kwestią pozostaje ich osiągalność. Co z tego, że mniej zapłacą kierowcy mieszkający w miejscowościach o statystycznie mniejszej liczbie zdarzeń drogowych – przecież nie jesteśmy w stanie z tego powodu się przeprowadzić. Skupmy się więc na czynnikach, które są w zasięgu ręki.- Zniżki na ubezpieczenie OC za bezszkodową jazdę to najbardziej oczywista odpowiedź. Przede wszystkim za bezpieczną jazdę możemy otrzymać największą możliwą zniżkę – jak wspomnieliśmy, może ona wynieść nawet 60-70% od ceny wyjściowej. Jednakże taką zniżkę trzeba sobie wypracować, a więc trzeba odznaczać się odpowiednio długim stażem bezszkodowej jazdy. Jest to więc zniżka, która pojawia się z czasem i z której nie skorzystają ani świeżo upieczeni kierowcy, ani osoby, które miały bardzo długą, np. kilkuletnią, przerwę w posiadaniu samochodu i ważnego ubezpieczenia OC.
- Takim osobom z pomocą przychodzi możliwość dopisania się do ubezpieczenia OC innego kierowcy, który posiada zniżkę za bezszkodową jazdę. Bardzo często rodzice dopisują do swojego OC dzieci, które właśnie zdały prawo jazdy. Dzięki temu młodzi kierowcy mają szansę na niższe ubezpieczenie samochodu. Jednakże takie rozwiązanie niesie ze sobą pewne ryzyko – jeżeli którykolwiek z kierowców doprowadzi do zdarzenia drogowego, wszyscy wymienieni w ubezpieczeniu stracą wypracowane zniżki.
- Trzecim sposobem na tańsze ubezpieczenie OC są zniżki dla klientów. Jeśli posiadamy już inne produkty ubezpieczeniowe w tym samym towarzystwie, najczęściej możemy otrzymać dodatkowy rabat.
- I po czwarte – jeśli kupujemy ubezpieczenie przez Internet, z reguły możemy opłacić składkę z dodatkową zniżką online. Wielu ubezpieczycieli oferuje dodatkowe zniżki za korzystanie z portali klienckich. W Avivie na przykład dodatkową zniżkę 5% na OC uzyskamy, jeśli obliczymy składkę za OC po zalogowaniu się do serwisu MojaAviva.