Reklama

Straż Miejska kontroluje nieruchomości, na których mieszkają obcokrajowcy. Dlaczego?

Opublikowano:
Autor:

Straż Miejska kontroluje nieruchomości, na których mieszkają obcokrajowcy. Dlaczego?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Mieszkają i pracują w naszym mieście, a nie płacą za śmieci. Mowa o obcokrajowcach i problemie ze ściągalnością od nich opłat. Z wnioskiem w tej sprawie do prezydenta złożone zostało pismo. Jak zapewniają władze, będą kontynuowane kontrole Straży Miejskiej. Co mają na celu?

Jak już informowaliśmy, radny Bartosz Czechowski zajął się tą sprawą. Najpierw „rzucił” temat na jednej z czerwcowych sesji Rady Miasta Kutna, a niedawno złożył oficjalne pismo do prezydenta. Zapytał w nim:

- Czy trwają prace nad wypracowaniem mechanizmu ściągalności opłat za selektywną i nieselektywną zbiórkę śmieci wobec zamieszkujących obcokrajowców i czy jest możliwe wdrożenie tego zadania w roku bieżącym?

Wyczerpujących informacji w tym temacie udzielił radnemu zastępca prezydenta Jacek Boczkaja. Jak zapewnia, były już kontrole nieruchomości.

- Dotychczas, w ramach istniejącego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, przeprowadzane były już kontrole nieruchomości pod kątem zgodności ilości osób zamieszkałych na terenie nieruchomości, zgłoszonych w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ze stanem faktycznym, w wyniku których, w przypadku rozbieżności, wzywano właścicieli nieruchomości do złożenia wyjaśnień. W związku z obserwowanymi wciąż nieprawidłowościami, zintensyfikowana zostanie weryfikacja danych zawartych w deklaracjach, składanych przez właścicieli nieruchomości - czytamy w odpowiedzi.

Jak tłumaczy Boczkaja, na podstawie danych dostępnych w Rejestrze Mieszkańców, ustalone zostaną nieruchomości, na których zamieszkują obcokrajowcy. Kolejne kroki podejmie Straż Miejska, która przeprowadzać będzie kontrole liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości co do danych zawartych w złożonych deklaracjach, właściciel nieruchomości zostanie wezwany do udzielenia wyjaśnień. Będzie musiał też złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi określającej już stan faktyczny.

- Do tej pory Straż Miejska wykonała około 50 tego typu kontroli, w wyniku których stwierdzono, że w niektórych przypadkach właściciele nieruchomości zaniżają liczbę osób zamieszkałych na terenie nieruchomości w złożonych deklaracjach. Na podstawie danych uzyskanych podczas kontroli właściciele nieruchomości, na których stwierdzono rozbieżności, zostaną wezwani do złożenia wyjaśnień.

Jeśli jednak właściciel nie stawi się w celu złożenia wyjaśnień, wydana zostanie decyzja określająca wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami oparta o obowiązujące przepisy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE